Tarihsel süreçte vahyin ketmedilmesi
The Concealment of the revalation in the course of history
- Tez No: 96033
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKPINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Kur'an, insanlara hidayet rehberi olmak için gönderilmiştir. Kur'an'ın indiriliş gayesi de budur. Allah, insanlara rehber ve örnek olması için elçiler göndermiştir. Onlar, bu sorumluluğu en güzel bir biçimde yerine getirmeye çalışmışlardır. Alimler, peygamberlerin varisleri oldukları için bu vazifeyi, yüklenmişlerdir. Tarihte, bu sorumluluğu en güzel bir biçimde yerine getirmeye çalışan alimler olduğu gibi, ilahi vahyin gizlenmesi karşılığında çeşitli dünyevi menfaatler elde etmeye çalışan alimler de olmuştur. Biz, bu çalışmamızda“Tarihsel süreçte Vahyin Ketmedilmesi (Gizlenmesi)”konusunu işledik. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; ketm ve bu kavrama yakın anlam ifade eden tahrif, tebdil ve tağyir kavramlarının lügat ve ıstılahi manaları ile birlikte, ketm kavramının zıddı olan tebyin ve tebliğ kavramlarını inceledik. İkinci bölümde; Hak Dinin ketmedilmesi süreci ile, Ehli Kitab'ın ilahi vahyi ketmetmelerini ele aldık. Öncelikli olarak, yahudiliğin genel tarihi bir serüvenini, yahudilerin, ilahi vahyi (tevrat) niçin ve nasıl tahrif ettiklerini ortaya koymaya çalıştık. Aynı metodu hıristiyanhğı incelerken de uyguladık. Bu bölümün son kısmında ise, Müsteşriklerin Kur'an'ın tahrif edildiği iddiası hakkındaki görüşlerini ele aldık. Müsteşrik ve oryantalizm'in tanımını verdik. Akabinde ise, İslam Din'inin temel mezheplerinden Ehli Sünnet ve Şia Mezheb'inin, Kur'an'da tahrif ve ketm olduğuna dair ileri sürülen görüşlere verdiği cevabı bu mezheplerin ilkII dönem alimleri ile son dönem alimlerinin bir kısmının görüşlerini ortaya koymaya çalıştık. Araştırmamızın üçüncü ve son bölümde ise, Kur'an'ın ketm (gizleme) saydığı davranışlardan, ilahi hakikatları gizlemek, ilahi hükümleri bölümlere ayırmak, ilahi vahyi tahrif etmek ve ilahi hükümleri az bir ücret karşılığı satmayı ele aldık. Daha sonra ise insanları bu tür davranışlara iten sebepleri ile, bu davranışların dünya ve ahirette sonuçlarını inceledik. İlahi hükümler, ancak açık ve net bir biçimde anlatıldığı zaman anlaşılabilir. Bu davranışı gösteren alimler de, gerçek din alimleridir. Bunun neticesi ise, fert ve toplumun dünya ve ahirette saadete ermesidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSRACT Koran was sent for the right way ( islamic way) as being a hand book and a guide book for mankind. That's the only aim. At the same time God sent prophets as being a leader and an example for people. They tried to realize all their responsibilities by the best way. The scientists ( scholars) who are the represcontatives of prophets have taken their mission. We have seen scientists carrying out their responsibilities to do their works in the past. Meanwhile It's possible that there are some scientists working to take wordly benefit in return for hiding God's decisions. We studied the historically process to be conceal of God's decisions in this research. In this this we studied the subject titled the Concealment of the Revelation in the course of History. This research consists of three main parts. In the first part we studied conceal and alteration, replacement that have nearly same meanings On the other hand we examined illustration and tebliğ that have the opposite meanings of ketm. In the second part we tried to explain ketm of truths, made by jews Christians and Muslims. At the beginning we told the history of semitism and the distortion of their Bible and concual of semitists. We applied the same method in searching Christianity. In the last part of this section we studied the opinions and views of polytheists including distorsion of Koran. We gave a definition of polytheism and orientalism. Than we searched views of Shia sect and Sunni sect of İslam on thesis of distorsion of Koran and we reported views of scientists at first and now. Finally at the third and the last section of our thesis. We told some behovior like hiding Islamic truths to separete God's decision, distorsion of Koran and to sell them by payement (charge) that all of them are assumedIV ketm by Koran. And then we showed the results of these behaviors and the results in the next world. Islamic truths can be understood if they can be told clearly and accurately. The scientist having this behavior are real ( absolute) scientists of Islam. Results of this is absolute happiness for a person and society in the world and the next world.