Aliya İzzetbegoviç'in Kur'ân tasavvuru
Alija Izzetbeoviç's Quran invision
- Tez No: 532037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Aliya İzzetbegoviç'in Kur'ân Tasavvuru konulu çalışmamız, Kur'ân tasavvurunun mahiyeti ve tarihsel süreçte farklı Kur'ân tasavvurları ile Aliya'nın birey ve topluma dair Kur'ân tasavvurunun ele alınmasına yöneliktir. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünü Aliya İzzetbegoviç'in hayatına, eserlerine ve onun hakkında yazılan eserlere kısaca değinmeye ayırdık. Birinci bölümde Kur'ân tasavvurunun kendisine kaynaklık eden Kur'ân ve hadiste vahyin nasıl anlatıldığını ve Kur'ân'ın fırka ve mezheplerle birlikte ekoller bağlamında nasıl tasavvur edildiğini ortaya koymaya çalıştık. İkinci bölümde Aliya'nın bireye yönelik Kur'ân tasavvurunu, bireyin tekâmülünü göz önünde bulundurarak ele almaya çalıştık. Üçüncü bölümde ise Aliya'nın toplumun sosyal, siyasal ve kültürel anlamda inşasına yönelik Kur'ân tasavvurunu ele almaya çalıştık. Sonuç bölümünde ise Aliya'nın Kur'ân tasavvuru hakkında genel bir değerlendirme yaparak çalışmamızı bitirdik. Anahtar Kelimeler Aliya İzzetbegoviç, Kur'ân, Kur'ân Tasavvuru, Birey, Toplum.
Özet (Çeviri)
Our study themed Alija Izzetbeoviç's Quran Invision is obout, different Qur'ân invisions with Alija's individual and society invision essense and historic process of different Qur'ân invisions. Our study consists of three parts. We reserved entrance part for Alija's life, works and Works written about him. In the first chapter, we tried to show how the Qur'an and the hadith inspired the idea of Qur'ân and how the Qur'an was conceived in the context of schools and sects together with sects. In second chapter we tried to handle Alija's individual Qur'ân Invision considering individual improvement. In third chapter we tried handle Alija's Qur'ân invision about social, political and cultural construction of society. In consequence part, we finished the study with a general evaluation of Alija's Qur'ân invision. Key Words Alija İzzetbegoviç, Qur'ân, Qur'ân Invision, Individual, Society.