Plantar fasiitli hastalarda ayak taban basınç dağılımı, plantar fasya kalınlığı ve ağrı şiddetinin postural stabilite üzerine etkileri
Effects of sole pressure distribution, plantar fascial thickness, and pain intensity on postural stability in patients with plantar fasciitis
  1. Tez No: 960369
  2. Yazar: GÜLNİHAL KESİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN MESCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Plantar fasiit topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Plantar fasiit tekrarlayan mikro travmaların neden olduğu plantar fasyanın dejenerasyonu ile karakterize bir hastalıktır. Postural stabilite herhangi bir duruş veya aktivite sırasında denge durumunu koruma, elde etme veya geri kazanma olarak tanımlanabilir. Denge bozukluğu sıklıkla yürüme gibi dinamik durumlarda meydana gelebildiği gibi, statik durumlarda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle dengenin hem dinamik hem de statik olarak değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmada tek taraflı plantar fasiit tanılı 65 yaş altı hastalarda topuk ağrısının, plantar fasya kalınlığının, ayak tabanı basınçlarının postural stabilite üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 40 plantar fasiit tanılı hasta ve 40 kontrol bireyi katılmıştır. Tüm katılımcıların statik ve dinamik denge değerlendirmeleri Korebalance denge sistemleri ile yapılmıştır. Tüm katılımcıların ayak taban basınç ölçümleri WinTrack Pedobarografi cihazıyla değerlendirilmiştir. Hasta bireylerin plantar fasya kalınlıkları ultrasonografi ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlarla plantar fasya kalınlığı, ayak tabanı basınçları, ayak izi ölçümleri ile statik ve dinamik denge skorları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Hasta bireylerde statik ve dinamik postural stabilitenin bozulduğu gözlenmiştir. Hasta grupta her iki ayak değerlendirildiğinde ölçülen toplam temas alanı, maksimum basınç ve ortalama basınçlar anlamlı yüksek bulunmuştur. Hasta grupta etkilenen ayaklarda ayağın temas alanının daha fazla olduğu, ayağın taşıdığı ağırlığın daha fazla olduğu, arka ayak temas alanının anlamlı yüksek olduğu görülmüştür. Hasta bireylerde ayak izi ölçümlerinde kalkaneal genişlik ve kalkaneal genişlik/ayak uzunluğu oranında anlamlı yükseklik saptanmıştır. Çalışmamız sonucunda plantar fasiit tanılı genç yaş hasta grubunda statik ve dinamik dengenin bozulduğu saptanmıştır. Bulgularımız plantar fasiitin ayak tabanı basınç değişiklikleri ile kendini gösteren biyomekanik etkilere bağlı olarak postural stabiliteyi etkilediği yönündedir.
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis is one of the most common causes of heel pain. It is characterized by the degeneration of the plantar fascia caused by repetitive micro-traumas. Postural stability can be defined as the ability to maintain, achieve, or regain balance during any posture or activity. Balance disturbances can occur in both dynamic situations, such as walking, and static situations. Therefore, it is important to evaluate balance both dynamically and statically. This study aims to investigate the effects of heel pain, plantar fascia thickness, and plantar pressures on postural stability in patients under 65 years of age diagnosed with plantar fasciitis. The study included 40 patients diagnosed with plantar fasciitis who met the inclusion criteria and 40 control individuals. Static and dynamic balance assessments of all participants were conducted using the Korebalance balance systems. The plantar pressure measurements of all participants were evaluated with the WinTrack Pedobarography device. The plantar fascia thickness of the patient individuals was measured using ultrasonography. The relationships between plantar fascia thickness, plantar pressures, footprint measurements, and static and dynamic balance scores were examined with the obtained results. It was observed that static and dynamic postural stability was impaired in the patient individuals. When evaluating both feet in the patient group, the total contact area, maximum pressure, and average pressures measured were found to be significantly higher. In the affected feet of the patient group, it was observed that the contact area of the foot was larger, the weight carried by the foot was greater, and the contact area of the rear foot was significantly higher. Significant increases were detected in the calcaneal width and the calcaneal width/foot length ratio in the footprint measurements of the patient individuals. As a result of our study, it was determined that static and dynamic balance was impaired in the young patient group diagnosed with plantar fasciitis. Our findings suggest that plantar fasciitis affects postural stability due to biomechanical effects manifested by changes in plantar pressures.