Lokal ileri rektum kanserinde neoadjuvan tedavi sonrası patolojik yanıtın belirleyicisi olarak tümör-stroma oranının değeri
The value of tumor-stroma ratio as a predictor of pathological response after neoadjuvant therapy in locally advanced rectal cancer
  1. Tez No: 960370
  2. Yazar: EDA NURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Rektum kanseri tedavisinde neoadjuvan kemoradyoterapinin (nKRT) yaygın kullanımı ile son on yılda daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Küratif amaçlı rezeksiyon sonrası kanser nüks riskini azaltmak, tümör hacmini küçültmek ve R0 rezeksiyonların sayısını artırmak için nKRT kullanılması önerilmektedir. Mevcut tedavi yönergelerine göre metastatik olmayan lokal ileri rektum kanseri olan her hastaya nKRT uygulanmalı ve ardından onkolojik rezeksiyon yapılmalıdır. Neoadjuvan kemoradyoterapiden sonra kesin küratif tedavinin rektosigmoid tümör rezeksiyonu gerektirmeden gerçekleştirilebileceğini belirlemek için yeni teknikler geliştirilmelidir. Bu çalışmada, rektal malignitelerin nKRT öncesi biyopsilerinde tümör-stroma oranının (TSO) patolojik yanıt derecesini öngörmedeki değerini değerlendirmeyi ve diğer çalışmalardan farklı optimal bir kesim değeri bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2019 - Ocak 2024 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine başvuran ve lokal ileri rektum kanseri tanısı alıp nKRT tedavisi sonrasında operasyona alınan hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışma, 18 yaş ve üzerindeki klinik evre I-III olan hastalardan oluşmaktaydı. Çalışmaya dahil edilen hastaların tanı anındaki yaşı, cinsiyeti, histopatolojik varyantı, nKRT öncesi tümör markerları (CEA, Ca 19-9), preop albümin değeri, yapılan operasyonun şekli, postoperatif patoloji sonuçları (patolojik TNM sınıflaması, histopatolojik tipinin tanımlaması, perinöral invazyon varlığı, lenfovasküler invazyon varlığı, tümör regresyon derecesi, cerrahi rezeksiyon sınırının değerlendirmesi) kaydedildi. TSO değerlendirmesi için olgulara ait H&E boyalı tümör preparatları arasından en invaziv alanı temsil eden örnekler seçildi. Bulgular: Hastaların postoperatif patoloji raporlarına göre tümör regresyon derecelerini iki grupta toplandı: TRD 0-1-2 iyi yanıt, TRD 3 kötü yanıt/yanıt yok. Toplam 44 hastanın 30'u (%68) iyi yanıt, 14'ü (%32) kötü yanıt/yanıt yok grubundaydı. İyi yanıt gösteren hastalarda tümör miktarı ortancası 231406734 px² iken, kötü yanıt gösteren hastalarda ortanca 148387556 px² idi (p=0.081). İyi yanıt gösteren hastalarda stroma miktarı ortancası 257546722 px², kötü yanıt gösteren hastalarda ortanca 333199230 px² idi (p=0.006). Tümör/stroma miktarı iyi yanıt gösteren hastalarda ortanca 0.85, kötü yanıt gösteren hastalarda ortanca 0.38 idi (p=0.137). Sonuç: Bu çalışmada, rektal malignitelerin nKRT öncesi biyopsilerinde TSO'nun patolojik yanıt derecesini öngörmedeki değerini değerlendirmeyi amaçladık. Literatürde rektum kanserli hastalarda TSO'nun nKRT'ye yanıtını araştıran az sayıda çalışma bulunmakta ve sonuçlar çelişkilidir. Çalışmamızın sonuçları TSO'nun nKRT'ye yanıtı öngörmede potansiyel bir belirteç olabileceğini göstermektedir, ancak daha geniş örneklemli çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: The use of neoadjuvant chemoradiotherapy (nCRT) in the treatment of rectal cancer (RC) has led to improved outcomes over the past decade. To reduce the risk of cancer recurrence, decrease tumor volume, and increase the number of R0 resections, nCRT is recommended prior to curative resection. Current guidelines suggest that all patients with non-metastatic locally advanced disease should receive nCRT followed by oncological resection. There is a need for new techniques to predict the curative response without rectosigmoid tumor resection after nCRT. Objective: This study aims to evaluate the value of the tumor-stroma ratio (TSR) in predicting the pathological response of rectal malignancies following nCRT and to identify an optimal cut-off value different from those in previous studies. Methods: We retrospectively analyzed patients diagnosed with locally advanced rectal cancer who underwent nCRT and surgery at Ankara City Hospital General Surgery Clinic between July 2019 and January 2024. Inclusion criteria were patients aged 18 and over with clinical stage I-III. Exclusion criteria included patients with inadequate biopsy samples for TSR evaluation, those who could not complete nCRT, or those with incomplete electronic medical records. Demographic data, preoperative tumor markers, operation details, and postoperative pathology results were recorded. TSR was assessed by selecting the most invasive area in H&E-stained tumor sections and scoring the highest stroma percentage at ×10 magnification. Results: Among 44 patients, 30 (68.2%) showed good response (TRG 0-2) and 14 (31.8%) showed poor or no response (TRG 3). The median tumor volume for good responders was 231,406,734 px², while for poor responders it was 148,387,556 px² (p=0.081). The median stroma volume was significantly higher in poor responders (333,199,230 px²) compared to good responders (257,546,722 px²) (p=0.006). The median TSR was 0.85 in good responders and 0.38 in poor responders, which was not statistically significant (p=0.137). Conclusion: This study aimed to assess the value of TSR in predicting the pathological response of rectal malignancies following nCRT. Although there are few studies on TSR in RC, with conflicting results, our findings suggest that TSR might be a useful indicator of response to nCRT. Further studies with larger sample sizes are needed to validate these results and determine an optimal cut-off value for TSR