Plantar fasiit tedavisinde kortikosteroid enjeksiyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment of corticosteroid injection efficacy at plantar fasciitis treatment.
- Tez No: 267669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Plantar Fasia (PF), ayak tabanı ortasında yer alan kalın bir fibröz kılıf olup, longitüdinal arka destek olur. Plantar Fasiit (PFs), topuk ağrısının en sık sebebidir.Amaç:Bu çalışmada plantar fasiit tedavisinde ultrasonografi eşliğinde yapılan kortikosteroid enjeksiyonu ile ayak ortezi kullanımının etkinliklerinin karşılaştırılmasını amaçladık.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda, ayaktan ve yatarak tedavi gören, 1 ay veya daha uzun süreli topuk ağrısı olan, palpasyonla kalkaneal tuberositanın medialinde lokalize hassasiyeti olan plantar fasiitli 40 hasta alınmıştır. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba ultrason eşiliğinde kortikosteroid enjeksiyonu uygulandı. İkinci gruba tabanlık verildi. Hastalar başlangıçta ve birinci ayda ultrasonografik plantar fasia kalınlığı, Ayak-ayak bileği araştırma skalası (FAOS), Vizüel analog skala (VAS), Topuk hassasiyet indeksi (THİ)ile değerlendirildi.Bulgular:Her iki grubun da yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, meslekleri birbirleriyle uyumluydu.
Özet (Çeviri)
Plantar fascia (PF) is a thick fibrose sheet like tissue takes place in the middle of heel which supports the longitudinal arcus of foot. Plantar fasciitis is the most common cause of heel pain.OBJECTIVE:In this study we aimed to compare the efficiency of the two different treatment options for plantar fasciitis. One is ultrasonography guided local corticosterid injection and the other one is using foot orthesis.MATERIAL- METHOD:This study included the 40 plantar fasciitis patients;those applied to the Selcuk University Meram Medical Faculty Physical Medicine and Rehabilitation Department with heel pain lasting for one month and more, and also have tenderness in the medial of calcaneal tuberositas with palpation. Ultrasonography guided local corticosterid injection of plantar fascia applied at the start of study to 20 patients . The other 20 patients used foot orthesis during one month. We used Foot and ankle outcome score (FAOS), visual analouge scale (VAS), heel tenderness index (HTI) scales for analises of the efficiency of treatment options at the begining and at the end of the first month. We measured the thickness of plantar fascia at the begining and at the end of the first month.RESULTS: Both two groups were similar for age, sex, body mass index, occupation. When compared injection group with foot orthesis group; visuel analouge scale decresad in injection group more than the other group.