Ahmet Hamdi Başar sosyolojisi
Ahmet Hamdi Başar's sociology
- Tez No: 96039
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu tez Cumhuriyet dönemi aydınlarından olan Ahmet Hamdı Başar sosyolojisini kavramaya yönelik bir çalışmadır. Bu çalışma Başar'ı toplumbilimci olarak incelemeyi, onun yeni ve orijinal görünen düşüncelerinin neler olduğunu sosyolojik açıdan değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Başar' in farklı konularda dile getirdiği düşünceleri metodolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bilim anlayışı, bilimsel yöntem, toplumbilim ve toplumbilimin temel alanlarından olan toplumsal kurumlar ve işlevleri hakkındaki orijinal düşüncelerine yer verildi. Tarih anlayışı ve kendine özgü“ Tarihi Kesim Metodu ile Araştırma”adı altındaki yöntemi de bu çalışmada yer alan konulardan bir tanesidir. A.H. Başar'ın Türkiye toplumsal ve tarihsel çözümlemelerine hakim olan Devletçilik anlayışına ve devletçilik olgusuna getirmiş olduğu yeni ve orijinal bakış açısına önemle değinildi. Başar'ın Tarih sosyolojisi ve analizi yapmış olduğu medeniyet anlayışına da yine bu çalışma da yer verilen konulardan biridir. Başarılı analizler ve açıklamalar yapmış olduğu; Batı ve Batılılaşma, Demokrasi ve Özgürlük, Millet ve Milliyetçilik, Din ve Laiklik, Ekonomi konularındaki orijinal görüşleri sosyolojik çözümlemeleri yapılarak çalışma da yer verilmiştir. Bazı eleştirmenler Başar'a Başarizm gibi yeni bir doktrin kurucusu olarak bakmaktadırlar. A. H. Başar'ı geri kalmış ülkelerden biri olan Türkiye'nin sorunları üzerine kafa yoran pratik hayattaki tecrübeleri ve bilgilerine dayanarak sorunlarına çözüm arayan vatan sever bir aydındır. Ülkede fikir hareketi doğurma uğrunda idealistçe çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is a study of Ahmet hamdi Başar' s understanding on sociology who is an intellectual of our Republic age. To examine Mr. Başar as a sociologist and to touch his new and original thoughst in terms of sociology are the aims of this study. Ahmet Hamdi Başar's thoughts on different subjects have benn evaluated in terms of methodology. His understanding of science, scientific method, sociology, and sociological institutions which are the main areas of sociology are included. His understanding of history and his special method of history research by classifying it, which has been developed by himself are the other topics included in this thesis. Başar's understanding of statism which dominates his sociological and historical Türkiye analysis and his new and original point of view that he made for the fact of statism, have been discussed mainly. His understanding of civilization which has been analysed historically and sociologically is one of the topics included in this study. His specific thoughts and views on west and westernizing, democracy and liberation, nation and nationalism, Religion and secularism, and economy have been included in this thesis with the sociological analysis. Some of the critics have seen him as the founder of a new doctrine“ Başarism”. A. Hamdi Başar is a patriotic intellectual who ponders on the problems of an undeveloped country“ Türkiye”, and looking for solutions for them by the help of his experiences and knowledge of his daily life. He has also worked idealistically for the sake of bringing forth an action of idea. TJC YÜKSEKÖ?RETİM kURt/LG DOKÜMANTASYON MERKEZ?