Conceptualization of a project-specific and personalized construction hazard management and recognition training system
Projeye özel ve kişiselleştirilmiş bir tehlike yönetimi ve tanima eğitimi sisteminin kavramsallaştirilmasi
  1. Tez No: 960391
  2. Yazar: BEKİR ENES ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Şantiyelerin tehlikelilikleri iyi bilinir. Ehil güvenlik yönetiminin gerekliliği de barizdir. Her ne kadar tehlike tanıma güvenlik yönetimi için elzem olsa da şantiyelerdeki tehlikelerin tanınamama oranları endişe verici seviyededir. Bu durum, tehlike tanıma sürecinin daha derinlemesine anlaşılması ve şantiye çalışanlarının tehlike tanıma yeteneklerinin ölçülmesi için daha iyi yöntemlere ihtiyaç duyulduğunun, ayrıca güvenlik eğitimi ve tehlike yönetimi konusunda daha iyi yaklaşımlar gerektiğinin göstergesidir. Bu tez, bağımsız kapsayıcı sanal gerçeklik ve göz takibinin yanı sıra gerçek zamanlı geliştirme platformlarını (oyun motorları) tehlike tanıma araştırması için kullanmaktadır. Sunulan sistem, yani SafeGaze, şantiye çalışanlarının tehlike tanıma yeteneklerine dair çeşitli ve hassas veri toplama kapasitesine sahip taşınabilir, esnek, kullanımı kolay, yüksek sadakatli bir çözümdür. Önerilen sistem daha sonra bu veriyi projeye özel ve kişiselleştirilmiş tehlike tanıma eğitimi sunmak için kullanmaktadır. Sistem, bu tez çerçevesinde kısmen gerçekleştirilmiş ve üzerinde çeşitli deney ve testler yapılmıştır. Sistemin mevcudiyet hissi, simülatör tutması, kullanışlılık, göz takibi tabanlı ölçümün performansı ve donanım performansı konularında değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasına yönelik deneyler yürütülmüştür. Hedeflenen katkılar güvenlik yönetimi ve eğitimi için gelişmiş bir sistemin takdimi, göz takip verisinin güvenlik araştırmaları ve eğitimi için toplanması ve işlenmesine dair net kurallar sağlanması, taramadan arttırılmış gerçekliğe uzanan kapsayıcı bir süreç akışı sisteminin sunulması ve şantiyelerde bağımsız başa takılan ekranların kullanımı için yüksek sadakatli sanal ortamların optimizasyonuna dair yöntemler önerilmesidir.
Özet (Çeviri)
The perilousness of construction sites is well-known. The need for competent safety management is apparent as well. Although hazard recognition is crucial for safety management, studies show an alarmingly high portion of hazards remain unrecognized in construction sites. This situation indicates that better methods are required to understand the process of hazard recognition more profoundly and to measure the hazard recognition skills of construction professionals, as well as better approaches for safety training and hazard management are needed. This dissertation deploys stand-alone immersive virtual reality and eye tracking, along with real-time development platforms (game engines) for hazard recognition research. The presented system, namely SafeGaze, offers a mobile, flexible, easy-to-use, and high-fidelity solution that is capable of gathering varied and precise data about the hazard recognition skills of construction professionals. The proposed system then uses this data to offer project-specific and personalized hazard recognition training. The system is partially implemented within the framework of the dissertation and several experiments and tests were conducted. Experiments that aim to evaluate and compare the system in terms of presence, simulator sickness, usability, eye-tracking-based measurement performance, and hardware performance were conducted. The aimed contributions are introducing an advanced system for safety management and training, providing an explicit set of rules for gathering and analyzing eye tracking data for safety research and training, presenting an inclusive pipeline for scan-to-extended-reality process, and suggesting optimization methods for high-fidelity virtual environments for the utilization of stand-alone head mounted displays in construction sites.