Shipping containers as a viable alternative for ad-hoc student housing
Öğrenci konutlarına yerinde çözümler için uygun bir alternatif olarak nakliye konteynerleri
- Tez No: 960392
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS-OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de öğrenci konaklama imkanlarının yetersizliği giderek artan bir sorun haline gelmiştir. 2020 yılındaki COVID-19 salgını sonrasında, birçok öğrenci yurdu geçici olarak karantina alanına dönüştürülmüştür. Memleketi dışında eğitim gören öğrenciler, ya sürekli artan kiralarla paylaşımlı öğrenci evlerinde yaşamayı ya da devlet ya da özel yurtlarda kalmayı tercih etmek zorundadır. Her yıl, memleketi dışındaki üniversitelere yerleştiği halde kayıt yaptırmayan öğrenci sayısı artmaktadır. Bu çalışma, öğrencilere yönelik alternatif konaklama çözümlerini, özellikle de konteyner temelli konut projelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Hem Türkiye'den hem de yurt dışından örnekler analiz edilerek bu yapıların performansları ve sınırlılıkları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, 29 Mayıs Üniversitesi kampüsündeki bir yurt binasında vaka çalışması yapılmış; hava durumu verileri toplanmış ve binanın tasarımcılarıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bir aylık izleme süreci sonunda, ölçülen örnek birimlerin çoğunun sıcaklık ve nem açısından büyük ölçüde konfor düzeyleri içinde kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lack of availability of student housing is an issue growing steadily in Türkiye. After 2020 COVID-19 outbreak where many of the student dormitories had been temporarily re-purposed into quarantine zones. A student who is not studying in their hometown has the options of renting a shared student house with ever increasing rents in Turkish economy's current conditions of hyperinflation; or find a dormitory, whether it is a state owned one or a private one. The number of students who have been accepted in different cities than their hometowns but have not registered show increase with passing years. This study aimed to look at alternatives for student housing, particularly shipping container housing projects that are aimed at a students. Cases both domestic and foreign has been analyzed. They are discussed to get a better understanding of how these structures perform and what their limitations are. To this end, a case study is conducted at a dormitory building at 29 Mayıs University campus was analyzed with weather data collection. Building's designers were interviewed and a month of monitoring the project displayed that many of the sample units that measured were within comfort levels most of the time in humidity and temperature levels.