Sanal gerçeklik teknolojisinin kurumsal kaynak planlama sistemlerine entegrasyonundaki risklerin analizi: Küresel bulanık tabanlı bir karar destek sistemi
Analysis of the risks in the integration of virtual reality technology into enterprise resource planning systems: A spherical fuzzy-based decision support system
- Tez No: 960405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dijital dönüşüm sürecinin hızla geliştiği günümüzde, işletmeler sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmek amacıyla Endüstri 4.0 teknolojilerini kurumsal sistemlerine entegre etmektedir. Endüstri 4.0 bileşenlerinden biri olan Sanal Gerçeklik (SG) teknolojisi; eğitim, simülasyon, bakım, süreç görselleştirme ve uzaktan etkileşim gibi alanlarda sunduğu avantajlarla Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) sistemleri için stratejik bir destek unsuru haline gelmiştir. SG teknolojisinin KKP sistemlerine entegrasyonu, işletmelere operasyonel verimlilik, kullanıcı deneyimi, karar destek ve esneklik açılarından önemli katkılar sunabilmektedir. Ancak bu entegrasyon süreci teknik, yönetsel ve organizasyonel düzeylerde çeşitli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasında, SG teknolojisinin KKP sistemlerine entegrasyonu sürecinde karşılaşılabilecek başlıca riskler sistematik bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, bu riskleri belirlemek, önem derecelerine göre sıralamak ve söz konusu riskleri azaltmaya yönelik stratejilerin etkinliğini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda literatür taraması ve uzman görüşlerine başvurularak on temel risk faktörü belirlenmiştir. Bu riskler için uygun çözüm stratejileri de geliştirilmiştir. Belirlenen risk ve stratejilerin analizi, belirsizliklerin ve öznel değerlendirmelerin yoğun olduğu bu alanda daha güvenilir sonuçlar elde edebilmek amacıyla Küresel Bulanık Kümeler (KBK) yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Karar verme sürecinde, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden SWARA, DEMATEL ve MULTIMOORA teknikleri bütünleşik olarak kullanılmıştır. SWARA yöntemi ile her bir riskin önem düzeyi belirlenmiştir. DEMATEL yöntemi ile riskler arasındaki nedensel ilişki ağı ortaya konulmuştur. Son olarak MULTIMOORA yöntemi ise geliştirilen stratejileri belirlenen risklere göre sıralamıştır. Analiz sonuçları, SG-KKP entegrasyon projelerinde kritik risk unsurlarının öncelikli olarak dikkate alınması gerektiğini ve bu riskleri minimize edecek stratejilerin hedef odaklı olarak yapılandırılması gerektiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, SG teknolojilerinin KKP sistemlerine entegre edilmesini planlayan işletmelere ve karar vericilere, proaktif risk yönetimi ve stratejik planlama açısından yol gösterici niteliktedir. Ayrıca, tezde kullanılan KBK tabanlı bütünleşik ÇKKV modeli, akademik literatürde SG-KKP entegrasyonu özelinde sistematik risk analizi yapan ilk çalışmalardan biri olarak öne çıkmakta ve metodolojik açıdan özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving digital transformation landscape, businesses are integrating Industry 4.0 technologies into their corporate systems to gain sustainable competitive advantages. One of the key components of Industry 4.0, Virtual Reality (VR) technology, has become a strategic support element for Enterprise Resource Planning (ERP) systems due to the advantages it offers in areas such as training, simulation, maintenance, process visualization, and remote interaction. The integration of VR technology into ERP systems can provide businesses with significant benefits in terms of operational efficiency, user experience, decision support, and flexibility. However, this integration process also brings various risks at technical, managerial, and organizational levels. This thesis systematically analyzes the major risks that may be encountered during the integration of VR technology into ERP systems. The primary aim of the study is to identify these risks, rank them according to their levels of importance, and evaluate the effectiveness of strategies developed to mitigate these risks. To this end, a comprehensive literature review was conducted and expert opinions were gathered to identify ten core risk factors. Suitable solution strategies were also developed for these risks. To obtain more reliable results in this field—characterized by uncertainty and subjective evaluations—the analysis of identified risks and strategies was carried out using the Global Fuzzy Sets (GFS) approach. In the decision-making process, a hybrid approach integrating three Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods—SWARA, DEMATEL, and MULTIMOORA—was employed. The SWARA method was used to determine the importance level of each risk. The DEMATEL method was applied to reveal the causal relationships among the risks. Finally, the MULTIMOORA method ranked the developed strategies according to the identified risks. The analysis results highlight the necessity of prioritizing critical risk elements in VR-ERP integration projects and structuring mitigation strategies in a goal-oriented manner. The findings of this study provide valuable guidance for businesses and decision-makers planning to integrate VR technologies into ERP systems, particularly in terms of proactive risk management and strategic planning. Additionally, the GFS-based integrated MCDM model employed in this thesis stands out as one of the first systematic risk analyses specifically focused on VR-ERP integration in the academic literature and offers a unique methodological contribution.