Panel mobilyalar için 3B yazıcı teknolojisi ile üretilebilen auksetik bağlantı elemanlarının mekanik performanslarının deneysel ve nümerik olarak araştırılması
Experimental and numerical investigation of the mechanical performance of auxetic fasteners for panel furniture manufactured using 3D printing technology
  1. Tez No: 960406
  2. Yazar: AYYÜCE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KUŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, panel mobilya birleştirmeleri için montajı kolay ve pratik auksetik özellikte bağlantı elemanları tasarlanmış ve üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilmiştir. Bu amaçla, 3 farklı malzeme kullanılarak, 2 farklı boyda ve 2 farklı auksetik desen olmak üzere 12 farklı kombinasyonda bağlantı elemanı tasarımları geliştirilmiştir. Üretilen bağlantı elemanlarıyla birleştirilen L-tipi deney örneklerinin üretiminde, 18 mm yonga levha kullanılmış olup bağlantı elemanlarının üretiminde ise Polilaktikasit (PLA), Akrilonitril Butadiyen Stiren (ABS) ve Akrilonitril Stiren Akrilat (ASA) filamentleri kullanılmıştır. Toplam olarak 2 farklı auksetik desende bağlantı elemanı (H tipi ve K tipi), 2 farklı bağlantı elemanı uzunluğu (40 ve 45 mm) ve 3 farklı filament (PLA, ABS ve ASA) ile her bir gruptan 20 yineleme (10 adet diyagonal basınç, 10 adet diyagonal çekme) olmak üzere 240 adet L-tipi köşe birleştirme deney örneği hazırlanmış ve statik yük altında test edilmiştir. Karşılaştırma yapmak amacıyla, kontrol grubu olarak 20 adet minifiks bağlantılı L-tipi köşe birleştirme deney örneği test edilmiştir. Deney sonuçlarına göre, ASA filamentten üretilen bağlantı elemanları en yüksek değerleri vermiş olup PLA filamentten üretilen bağlantı elemanları ile aralarındaki farklar istatistiksel olarak anlamsızdır. Bağlantı elemanı tipine göre ise diyagonal basınç testlerinde H-tipi bağlantı elemanı, diyagonal çekme testlerinde ise K-tipi bağlantı elemanı daha yüksek sonuçlar vermiştir. Üçlü etkileşimler incelendiğinde; diyagonal basınç testlerinde en yüksek değerler H-ASA-40 deney örneklerinde elde edilirken, en düşük değerleri K-ABS-40 bağlantı elemanından üretilen L-tipi köşe birleştirmeler vermiştir. Diyagonal çekme testlerinde ise; en yüksek değerleri K-PLA-45 örneği verirken, en düşük değerler H-ASA-45 ve H-ABS-45 bağlantı elemanlarından üretilen L-tipi köşe birleştirmelerde elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; basınç deneylerinde en iyi bağlantı elemanı minifiksli birleştirmenin yaklaşık %89'u, çekme deneylerinde ise en iyi bağlantı elemanı minifiksli birleştirmenin yaklaşık %97'si kadar mukavemet göstermiştir. Buna göre, çalışma kapsamında denenen bağlantı elemanları, piyasada kullanılan mevcut bağlantı elemanlarına alternatif olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, easy-to-assemble and practical auxetic fasteners were designed for panel furniture joints and produced using three-dimensional printing technology. For this purpose, fastener designs were developed in 12 different combinations using 3 different materials, 2 different sizes, and 2 different auxetic patterns. In the production of the experimental samples, 18 mm particleboard was used, while Polylactic Acid (PLA), Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), and Acrylonitrile Styrene Acrylate (ASA) filaments were used in the production of the fasteners. In total, 240 L-type corner joint test samples were prepared and tested under static load, using 2 different auxetic patterns of connection elements (Type H and Type K), 2 different fastener lengths (40 mm and 45 mm), and 3 different filaments (PLA, ABS, and ASA), with 20 replications from each group (10 diagonal compression, 10 diagonal tension). According to the experimental results, the fasteners produced from ASA filament provided the highest values, and the differences between them and the fasteners produced from PLA filament are statistically insignificant. According to the fastener type, yielded higher results were obtained from H-type fastener in diagonal compression tests, while the K-type fastener performed better in diagonal tensile tests. When examining the three-way interactions, the highest values in the diagonal compression tests were obtained from H-ASA-40 samples, while the lowest values were obtained from the K-ABS-40 samples. In the diagonal tensile tests, the highest values were obtained from the K-PLA-45 sample, while the lowest values were obtained from H-ASA-45 and H-ABS-45 samples. As a result of the study, the best fastener in compression tests showed a strength of approximately 89% of the samples produced with minifix, while in tensile tests, the best fastener showed a strength of approximately 97% of the samples produced with minifix. Accordingly, the connection elements tested within the scope of the study can be proposed as alternatives to the existing fasteners used in the market.