Uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyinin emzirme tutum ve davranışı üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Isparta örneği
Evaluation of the effect of sleep quality and physical activity level on breastfeeding attitudes and behaviors: The case of Isparta
  1. Tez No: 960477
  2. Yazar: TÜLAY USLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Isparta ilindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran ve 0–6 aylık bebeği olan emziren annelerin emzirme özyeterlilik düzeyleri, uyku kaliteleri ve fiziksel aktivite durumlarını değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışma, gönüllü olarak katılım sağlayan 391 emziren anne ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; sosyo-demografik özellikleri içeren bir anket formu, PEÖYÖ, PUKİ ve IPAQ kullanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, annelerin emzirme özyeterlilik puan ortalaması 53,77 ± 11,29 olarak bulunmuştur. PEÖYÖ puanları; eğitim düzeyi, yaş, gebelik sayısı, bebeğin yaşı ve sağlık durumu, emzirme alışkanlıkları gibi birçok değişkenle istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler göstermiştir. Uyku kalitesi ile emzirme özyeterliliği arasında negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = –0,292; p0,05). Regresyon analizinde sadece uyku kalitesinin emzirme özyeterliliğini anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, emzirme sürecinin desteklenmesi amacıyla annelere yönelik uyku kalitesi ve yaşam tarzı iyileştirmelerine yönelik bütüncül yaklaşımların geliştirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the breastfeeding self-efficacy levels, sleep quality, and physical activity status of breastfeeding mothers with infants aged 0–6 months who applied to family health centers in Isparta, Türkiye. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 391 volunteer breastfeeding mothers. Data were collected using a socio-demographic questionnaire, the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES), the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). The data were analyzed using the SPSS software. The mean breastfeeding self-efficacy score of the participants was found to be 53.77±11.29. PBSES scores were significantly associated with variables such as education level, age, number of pregnancies, infant's age and health status, and breastfeeding practices. A significant but low-level negative correlation was found between sleep quality and breastfeeding self-efficacy (r=–0.292; p0.05). Regression analysis showed that only sleep quality significantly predicted breastfeeding self-efficacy. The findings highlight the importance of developing holistic approaches aimed at improving sleep quality and lifestyle among breastfeeding mothers to support the breastfeeding process.