Artefakt oluşturan materyallerin kemik parametreleri üzerindeki etkisinin radyomorfometrik indeksler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effect of artifact-producing materials on radiomorphometric parameters
- Tez No: 960501
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE GÜNİZ BAKSI ŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerindeki implant kökenli artefaktların trabeküler ve kortikal kemik morfometrik ölçümleri üzerine etkisini farklı ölçüm bölgelerinde ve seviyelerinde karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: ArşVvden krVterlerVmVze uyan KIBT görüntülerV seçVlerek ölçümler yapıldı. İmplant bulunan yarı çenede Vmplanta komşu mezyal, dVstal ve posterVor bölgeler (ROI) olmak üzere toplam 3 ROI'de servVkal, orta ve apVkal sevVyelerde üçer ardışık görüntü kesVtVnde ölçümler gerçekleştVrVldV. Artefakt oluşturacak bVr restorasyon bulunmayan karşı yarı çenedekV özdeş bölgeler kontrol bölgesV olarak kullanıldı. Ayrıca, anterVor ve posterVor bölgelerdekV ölçümlerVn karşılaştırılması amacıyla mandVbulanın merkezVnde bVr ROI daha belVrlendV. Toplam yedV ROI'de, 3 sevVyede ve 9 aksVyel kesVtte trabeküler kemVkte fraktal boyut (FB), ortalama grVlVk değerV (OGD), kemVk alan fraksVyonu (BA/TA), trabeküler kalınlık (Tb.Th), trabeküler boşluk (Tb.Sp) ve sVnyalgürültü oranı (SNR) ölçüldü. KortVkal kemVk ölçümlerV Vse aynı bölgelerde ve kesVtlerde beş bukkal (BKK) ve beş lVngual kortVkal kalınlık (LKK) olacak şekVlde gerçekleştVrVldV. Elde edVlen verVlerVn normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-SmVrnov testV Vle değerlendVrVldV. Test ve kontrol grubu ölçümlerV Vle anterVor ve dVğer ROI'lerdekV ölçümlerVn karşılaştırmaları VçVn eşleştVrVlmVş t-testV, farklı sevVyelerdekV ölçümlerVn karşılaştırılmasında Vse ANOVA kullanıldı (p=0,05). Bulgular: FB'un Vmplant bulunan yarı-çenede daha yüksek olduğu bulundu (p0,05). Hem Vmplant bulunan hem de bulunmayan yarı çenedekV SNR değerlerV arasında bVr VlVşkV saptanmazken, değerlerVn çok varyasyon gösterdVğV saptandı. MKK ölçümlerVnde Vmplantın lVngualVnde ve servVkal sevVyede fark VzlenVrken (p0,05). AnterVor ROI'de ölçülen OGD, BA/TA ve Tb.Th değerlerVnVn hem Vmplant bulunan yarı çenede hem de eşdğer kontrol bölgesVnde posterVorda seçVlen ROI'lere kıyasla yüksek olduğu ancak farkın her sevVye VçVn anlamlı olmadığı saptandı. Tb.Th ve Tb.Sp ölçümlerV anterVor ölçümler Vle karşılaştırıldığında Vmplanta komşu ROI'lerde servVkal XI sevVyede fark bulundu (p 0,05). Sonuç: Tek implant varlığında oluşan artefaktların FB ve SNR ölçümlerinde büyük oranda varyasyon yarattığı saptanmıştır. Buna karşın artefakt varlığında en az sapma oluşturan morfometrik parametrelerin OGD, BA/TA, Tb.Th, Tb.Sp ve MKK olduğu görülmekte, buna göre tek implantı bulunan hastalarda radyolojik değerlendirmelerin doğruluğunu ve diyagnostik güvenilirliği arttırmak için bu parametrelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Anahtar Kelimeler; Artefakt, implant, kemik mikrostrüktürü, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi, retrospektif
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effects of implant-related artifacts in cone beam computed tomography (CBCT) images on trabecular and cortical bone morphometric measurements at different anatomical regions and levels. Material and Methods: CBCT images meeting the inclusion criteria were selected from the archive, and used for the measurements. In the mandibular quadrant with the implant, measurements were done on regions-of-interest (ROIs) at the cervical, middle, and apical levels in 3 consecutive image sections, in the mesial, distal, and posterior regions adjacent to the implant. Identical regions in the opposite quadrant, without any restorations that would create artifacts were used as control. Additionally, in order to compare the measurements in the anterior and posterior regions, a ROI was selected in the center of the mandible. Using a total of seven ROIs, 3 axial levels and 9 axial sections, the fractal dimension (FD), mean gray value (MGV), bone area fraction (BA/TA), trabecular thickness (Tb.Th), trabecular separation (Tb.Sp), and signal-tonoise ratio (SNR) were measured in the trabecular bone. Cortical bone measurements were done in the same regions and image sections as five buccal (BCT) and five lingual cortical thicknesses (LCT). The normality of the data was evaluated using the Kolmogorov-Smirnov test. For the comparisons of measurements between the test and control groups and the anterior and other ROIs, the paired t-test was used. ANOVA was employed for the comparisons of measurements at different levels (p=0.05). Results: FD was higher in the quadrant with the implant (p0.05). While no relationship was found between the SNR values in the quadrants with and without implants, the values revealed a great amount of variation. In MCT measurements, a difference was observed at the lingual and cervical levels of the implant (p0.05). It was determined that the MGV, BA/TA, and Tb.Th measurements in the anterior ROI were higher in both the quadrant with the implant and at the equivalent control region compared to the posteriorly selected ROIs, XIII but the difference was not significant for each level. When Tb.Th and Tb.Sp measurements were compared with anterior measurements, a difference was found at the cervical level in ROI adjacent to the implant (p 0.05). Conclusion: It has been determined that the artifacts created by the presence of a single implant cause significant variation in FD and SNR measurements. In contrast, it has been observed that the morphometric parameters with the least deviation in the presence of artifacts are MGV, BA/TA, Tb.Th, Tb.Sp, and MCT. Accordingly, it is recommended to use these parameters to increase the accuracy and diagnostic reliability of radiological evaluations in patients with a single implant. Keywords; Artifact, implant, bone microstructure, cone beam computed tomography, retrospective