Kadınların, kadın sağlığına ilişkin dijital uygulama kullanımı ve dijital sağlık okuryarlığının belirlenmesi
The determination of women's use of digital applications related to women's health and their digital health literacy
- Tez No: 960502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYDE EKŞİ GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma, kadınların kadın sağlığına yönelik dijital uygulama kullanımı ve dijital sağlık okuryazarlığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, 17 Mart 2025 – 15 Haziran 2025 tarihleri arasında, İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde jinekoloji polikliniklerinde tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş ve üzeri, Türkçe okuyup yazabilen, internet kullanabilen 380 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Anket Formu, Dijital Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (DSOYÖ) ve E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (ESOYÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamıza katılan kadınların yaş ortalaması 38,77±11,65 olup, %78,4'ü evli, %21,6'sı bekardır. Eğitim durumları ise %38,7'si ilkokul-ortaokul, %42,1'i lise %19,2'si üniversite mezunudur. Katılımcıların %48,2 sağlıkla ilgili bir mobil uygulama %19,7'si kadın sağlığıyla ilgili bir mobil uygulama kullanmaktadır. DSOYÖ puan ortalaması 2,47±0,24 ve ESOYÖ puan ortalaması 22,62±6,97 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine women's use of digital applications related to womens's health and their level of dijital health literacy. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between March 17, 2025, and June 15, 2025, in the gynecology outpatient clinics of a training and research hospital located in Istanbul. The study sample consisted of 380 women aged 18 and older who were literate in Turkish and capable of using the internet. Data were collected using a Descriptive Information Form, the Digital Health Literacy Scale (DHLS), and the E-Health Literacy Scale (eHEALS). Results: The average age of the women participating in our study was 38.77±11.65 years; 78.4% were married and 21.6% were single. Regarding educational background, 38.7% had completed primary or secondary school, 42.1% had graduated from high school, and 19.2% had a university degree. Of the participants, 48.2% reported using a mobile application related to health, while 19.7% used an application specifically focused on women's health. The mean score for the Digital Health Literacy Scale (DSHLS) was 2.47±0.24, and the mean score for the E-Health Literacy Scale (EHLS) was 22.62±6.97. Married participants had significantly higher total DSHLS scores compared to single participants, as did employed participants compared to unemployed ones.