Sahte multimedya üretimi ve sahte multimedya tespiti
Fake multimedia generation and fake multimedia detection
- Tez No: 960529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUĞ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme alanlarındaki ileri düzey yöntemler ve teknikler, son derece gerçekçi sahte görüntülerin, videoların ve ses kayıtlarının üretilmesini mümkün kılmıştır. Başlangıçta olumlu ve faydalı amaçlarla geliştirilen bu teknolojiler, reklamcılık, sinema endüstrisi, eğitim, tıp, video oyunları ve diğer birçok alanda insanların yaşam kalitesini artırmaya önemli katkılar sağlamıştır. Ancak öte yandan, bu teknolojik ilerlemeler sahte multimedya üretilmesi ve yayılmasıyla ilgili yeni tehditleri de beraberinde getirmiş ve ciddi, istenmeyen sonuçlara yol açma potansiyeline sahip olmuştur. Medya ve bilgi ortamında bu teknolojiler, dezenformasyonun yayılmasına ve bilgi kaynaklarına duyulan güvenin sarsılmasına katkıda bulunmaktadır. Politik alanda ise kamuoyunun manipüle edilmesi, liderlerin itibarsızlaştırılması ve sahte anlatıların oluşturulması amacıyla kullanılmaktadır. Kişisel hayatta ise bu tür teknolojiler, şantaj, itibar zedelenmesi ve özel hayatın ihlali gibi durumların aracı haline gelebilmektedir. Ayrıca siber suçları teşvik ederek daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Sahte içeriklerin oluşturulmasına yönelik araçların yaygın olarak erişilebilir olmasına rağmen, bunların yol açtığı sonuçlarla mücadele etmek karmaşık bir görev olmaya devam etmektedir. Mevcut algoritmalar ve yazılımsal çözümler sahte içeriklerin tespitinde henüz %100 doğruluk sağlayamamaktadır. Bu durum, toplum, iş dünyası ve devlet kurumları için önemli riskler oluşturmaktadır. Bu çalışma, sahte multimedya üretimi ve tespit edilmesine yönelik teknolojileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, sahte içerik üretim sürecinin ne denli erişilebilir ve basit olduğunu göstermek, günümüzde mevcut olan tespit yöntemlerini analiz etmek ve konuyla ilgili bilimsel literatürü detaylı bir şekilde gözden geçirmektir. Özellikle makine öğrenmesi ve derin öğrenme teknikleri kullanılarak görüntü materyalleri üzerinde gerçekleştirilen tespit yöntemlerine özel bir vurgu yapılmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, sahte multimedya tespitine yönelik en etkili çözüm olduğu düşünülen bir kombine yöntem önerilecektir.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, sophisticated methods and techniques in the fields of Artificial Intelligence, Machine Learning and Deep Learning have enabled the generation of highly realistic fake images, videos, and audio recordings. Initially developed for positive and beneficial purposes, these technologies have significantly contributed to enhancing quality of life in various domains such as advertising, the film industry, education, medicine, video games, and many other fields. However, these technological advancements have also introduced new threats associated with the creation and dissemination of fake multimedia content, carrying the potential for serious and unintended consequences. In the media and information landscape, such technologies contribute to the spread of disinformation and the erosion of trust in information sources. In the political sphere, they are utilized to manipulate public opinion, discredit leaders, and construct false narratives. In personal contexts, these technologies can become tools for blackmail, reputational harm, and invasion of privacy, and may further facilitate cybercrime with increasingly severe outcomes. Although tools for generating fake content have become widely accessible, combating the consequences they produce remains a complex task. Existing algorithms and software solutions have yet to achieve 100% accuracy in detecting synthetic content, which poses significant risks for society, businesses, and governmental institutions. This study aims to examine the technologies used for the generation and detection of fake multimedia. The primary objective of the research is to demonstrate how accessible and straightforward the process of creating synthetic content has become, to analyze current detection methods, and to provide a comprehensive review of the scientific literature on the subject. Special emphasis is placed on detection techniques applied to visual materials using ML and DL approaches. Based on the findings of the study, a method considered to be the most effective solution for fake multimedia detection will be proposed.