Kapsayıcı liderliğin öğretmenler arasındaki mesleki işbirliğine etkisi
The impact of inclusive leadership on professional collaboration between teachers
  1. Tez No: 960530
  2. Yazar: HATİCE ÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmenler arasındaki mesleki işbirliği ilişkisini tüm boyutlarıyla detaylı bir biçimde inceleyerek, sonuçlarını ortaya koymaktır. Son zamanlarda okullarda artan çeşitlilik kapsayıcı liderliği beraberinde getirmiştir. Kapsayıcı liderliğinde öğretmenler arasındaki mesleki işbirliğini beraberinde getireceği düşünülmektedir. Öğretmenlerin mesleki anlamda işbirliği yapması okulu eğitim ve öğretim noktasında ileriye taşıyacaktır. Okullardaki mesleki işbirliğinin oluşmasında okul yöneticilerinin liderlik davranışlarının rolü bulunmaktadır. Literatürde kapsayıcı liderlik ve öğretmenler arası mesleki işbirliği konularında birbirinden bağımsız sınırlı sayıda çalışma yer almaktadır. Bu nedenle literatürde iki konu arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu çalışmanın; okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmenler arasındaki mesleki işbirliğinin ne düzeyde gerçekleştiği ve nasıl gerçekleştiğine yönelik literatürde yer almayan soruların cevaplarını ortaya çıkarması beklenmektedir. Bu doğrultuda, verilerin daha net ve kesin sonuçlar vermesi için nicel yöntem tercih edilmiştir. Bu araştırma okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik davranışlarının öğretmenler arasındaki mesleki işbirliğini ne düzeyde yordadığını belirlemek amacıyla ilişkisel modelde tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 2024-2025 yılında Isparta İl merkezinde bulunan kamu okullarında okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kapsayıcı Liderlik Ölçeği”ve“Öğretmenler İçin Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Analiz sürecinde, betimsel istatistiklerin yanı sıra Pearson Korelasyon Analizi ve çoklu doğrusal Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik davranışlarının öğretmenler arasındaki mesleki işbirliği ile pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Kapsayıcı liderliğin öğretmenler arası mesleki işbirliğini anlamlı ve orta seviyede açıkladığı görülmektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda kapsayıcı liderlik ve öğretmenler arasındaki mesleki işbirliğini teşvik edecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in detail the relationship between school administrators' inclusive leadership behaviors and professional collaboration among teachers, based on teachers' perceptions, and to reveal the results. The increasing diversity in schools in recent years has introduced the concept of inclusive leadership. It is considered that inclusive leadership will bring about professional collaboration among teachers. Professional collaboration among teachers is expected to advance schools in terms of education and teaching. The leadership behaviors of school administrators play a significant role in fostering professional collaboration within schools. The literature contains a limited number of independent studies addressing inclusive leadership and professional collaboration among teachers. Thus, there is a clear need for studies investigating the relationship between these two concepts. This study is expected to address unanswered questions in the literature regarding the extent to which inclusive leadership behaviors of school administrators occur and how they influence professional collaboration among teachers. To obtain clearer and more definitive results, a quantitative method was chosen. The research was designed using a correlational model to determine the extent to which school administrators' inclusive leadership behaviors predict professional collaboration among teachers. The study sample consists of teachers working in public schools at the preschool, primary school, middle school, and high school levels in the city center of Isparta during the 2024-2025 academic year. The data collection tools used were the“Inclusive Leadership Scale”and“Organizational Commitment Scale for Teachers”. Data were analyzed using the SPSS software package. During the analysis, descriptive statistics, Pearson Correlation Analysis, and Multiple Linear Regression Analysis were conducted. The findings indicate that school administrators' inclusive leadership behaviors are positively and moderately correlated with professional collaboration among teachers. It is observed that inclusive leadership explains professional collaboration among teachers at a significant and moderate level. Based on the results, recommendations were made to encourage inclusive leadership and professional collaboration among teachers.