Jinekolojik kanserli hastaların yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Determination of quality of life of patients with gynecological cancer
- Tez No: 960541
- Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, jinekolojik kanserli hastaların yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmaya, Türkiye'nin güney bölgesindeki bir devlet ve üniversite hastanesinin jinekoloji onkoloji polikliniği, servisi ve kemoterapi ünitesine başvuran 160 jinekolojik kanserli hasta alınmıştır. Veriler, Ocak 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu ve Yaşam Kalitesi Ölçeği/Kanser Hastası kullanılarak toplamıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Independent Sample-t test, ANOVA test, Pearson ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the quality of life of patients with gynecological cancer. This descriptive study, 160 patients with gynecological cancer who applied to the gynecology oncology outpatient clinic, service and chemotherapy unit of a state and university hospital in the southern region of Turkey were recruited. Data, It was collected between January 2020 and December 2021, using the Personal Information Form and the Quality of Life Scale/Cancer Patient. Descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Independent Sample-t test, ANOVA test, Pearson and Spearman correlation tests were used in the analysis of the data.