Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığında PNPLA3 RS738409 gen polimorfizminin, diyet müdahalesi ile etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the interaction between PNPLA3 rs738409 gene polymorphism and dietary intervention in non‐alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 960583
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ESRA GÜNEŞ, PROF. DR. İLYAS TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Tıbbi beslenme tedavisi, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) yönetiminin temel taşıdır ve patatin benzeri fosfolipaz alanı içeren protein 3 (PNPLA3), NAFLD'nin en önemli genetik belirleyicilerinden biridir. Bu çalışmanın amacı PNPLA3 gen polimorfizminin NAFLD hastalarında beslenme müdahalesine verilen yanıtlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma NAFLD hastalarında12 haftalık beslenme müdahalesi üzerine yapılan randomize kontrollü bir çalışmanın post-hoc analizidir. Hastalar diyet ve kontrol gruplarına eşit olarak randomize edilmiştir ve 65 katılımcı ile çalışma tamamlanmıştır. PNPLA3 rs738409 gen polimorfizmi (C>G), konvansiyonel ultrasonografi ile ölçülen karaciğer yağlanma derecesi, biyokimyasal parametreler ve antropometrik ölçümlerdeki değişikliklerle ilişkilendirilmiştir. Bulgular: Genotipe göre diyet müdahalesine verilen yanıtlar istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir ve müdahale ile karaciğer yağlanma derecesine en belirgin etkinin, CG/GG-diyet grubunda olduğu saptanmıştır (p0,05). Sonuç: PNPLA3 G alel taşıyıcılığı, NAFLD'li hastalarda yapılan 12 haftalık beslenme müdahalesine verilen klinik yanıtı olumlu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Medical nutrition therapy is the cornerstone of managing non‐alcoholic fatty liver disease (NAFLD), and Patatin-like phospholipase domain-containing protein 3 (PNPLA3) represents one of the most significant genetic determinants of NAFLD. This study aimed to investigate the effect of PNPLA3 gene polymorphism on responses to dietary intervention in patients with NAFLD. Materials and Methods: This investigation constitutes a post‐hoc analysis of a 12‐week randomized, controlled dietary intervention trial conducted in NAFLD patients. Sixty‐five participants were equally randomized into intervention and control groups. The PNPLA3 rs738409 genotype (C>G) was correlated with changes in hepatic steatosis degree (assessed by ultrasonography), biochemical and anthropometric parameters. Results: Responses to dietary intervention according to genotype showed statistically significant differences, and the most significant effect of intervention on the degree of liver steatosis was found in the CG/GG-diet group (p0.05). Conclusion: PNPLA3 G allele carriers positively affected the clinical response to the 12-week nutritional intervention in patients with NAFLD.