The role of cyclin-dependent kinase inhibitor 2A/B (cdkn2A/B) polymorphism (rs3731257) in patients with ovarian cancer
Yumurtalik kanseri olan hastalarda siklin-bağimli kinaz i̇nhibitörü 2A/B (cdkn2A/B) polimorfizminin (rs3731257) rolü
- Tez No: 960617
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKSET ATTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yumurtalık kanseri (OK), kadınlarda yaygın görülen bir kanser türü ve önde gelen bir ölüm nedenidir. Erken evrelerde teşhisi zor olduğundan, yumurtalık kanserinin prognozu kötüdür. Genetik faktörler, OK gelişimini büyük ölçüde etkileyen değiştirilemeyen risk faktörlerinden biridir. Siklin bağımlı kinaz inhibitörü 2A (CDKN2A), tümör baskılayıcı bir gen olarak hücre döngüsü düzenlenmesinde önemli bir rol oynar; CDKN2A/p16 ekspresyonu sıkı bir şekilde kontrol edilir. Aşırı ekspresyona uğradığında, konuma özgü CDKN2A/p16 ekspresyonu kaybolur ve sitoplazmada ve çekirdekte belirir. Bu anormallik hücre büyümesini ve bölünmesini etkileyerek epitel yumurtalık kanserinde hücresel yaşlanmaya ve apoptoza neden olur. Bu çalışma, bir CDKN2A (rs3731257) polimorfizminin yumurtalık kanseri riski ile ilişkili olup olmadığını araştırmıştır. Çalışmada over kanseri riskini etkilediği düşünülen CDKN2A (rs3731257) polimorfizmi ile hastalığın ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Over kanseri olan hasta grubu (n=47) ve kontrol grubu (n=47) olmak üzere iki grubumuz vardı. Her iki grubun genotip analizi gerçek zamanlı PCR ile belirlenirken, verilerin istatistiksel analizi SPSS programı ile yapıldı. Sonuçlarımıza göre kontrol grubunda (GG vahşi tip homozigot genotip) genotip frekansları (%68,5) idi. Heterozigotların genotipi (GA) ise (%41,1) ile karşılaştırıldı. Buna karşılık, hastaların (%25)'inde homozigot varyant tipi (AA) genotipi gözlendi ve bu, p=0,0041'lik anlamlı düzeyde azalmış OC riski gösterdi, Oran Oranı (OR): 0,267, %95 Güven Aralığı (95% CI): 0,157 - 0,628. Hasta grubu için, (%27,2), (%59,6) ve (%77,7) OC sıklığı (p=0,028, OR: 3,218, %95 CI 1,061 - 10,132). (p= 0,001) hasta ve kontrol genotipleri arasında güçlü bir korelasyon ile. Dahası, (A) alelleri daha yüksek duyarlılığa katkıda bulundu (p=0,0012). Verilerimizi kullanarak, yumurtalık kanseri ile CDNK2A (rs3731257) polimorfizmi arasında bir ilişki olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer (OC) is a leading cause of mortality and a common type of cancer among women. Due to the difficulty of diagnosis in the early stages, the prognosis of ovarian cancer is poor. Genetic factors are one of the non-modifiable risk factors that greatly impact the development of OC. Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A ( CDKN2A ) plays an important role in cell cycle regulation as a tumour suppressor gene; the expression of CDKN2A/p16 is strictly controlled. When overexpressed, location-specific CDKN2A/p16 expression is lost, and it appears in the cytoplasm and the nucleus. This abnormality influences cell growth and division, resulting in cellular senescence and apoptosis in epithelial ovarian cancer. This study investigated whether a CDKN2A (rs3731257) polymorphism is associated with ovarian cancer risk. It is aimed at examining the relationship of the disease with CDKN2A (rs3731257) polymorphism, which is thought to affect the risk of ovarian cancer. We had two groups: the patient group with ovarian cancer (n = 47) and the control group (n = 47). Real-time PCR determined the genotyping analysis of both groups, and the SPSS program performed the statistical analysis of the data. According to our results, genotype frequencies were (68.5 %) in the control group of ( GG wild-type homozygous genotype). The genotype (GA) of heterozygotes was about compared to (41.1%). In contrast, the homozygote variant type (AA) genotype was observed in (25%) of patients, which showed a significantly decreased risk for OC of p=0.0041, Odds Ratio (OR): 0.267, 95% Confidence Interval (95% CI): 0.157 - 0.628. For the patient group, the frequency of (27.2%), (59.6% ), and (77.7%) OC (p=0.028, OR: 3.218, 95% CI 1.061 - 10.132). (p = 0.001) with a strong correlation between patient and control genotypes. Moreover, (A) alleles contributed to higher susceptibility (p=0.0012). Using our data, we concluded that there is an association of ovarian cancer with the CDNK2A (rs3731257) polymorphism.