İha sürüleri için enerji yönetim sistemi ve enerji paylaşımı algoritmalarının geliştirilmesi
Development of energy management system and energy sharing algorithms for drone swarms
  1. Tez No: 960685
  2. Yazar: AYŞE SUDE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, insansız hava aracı (İHA) sürülerinin uzun süreli görevlerde karşılaştığı enerji kısıtlamalarını aşmak ve operasyonel sürekliliği artırmak amacıyla yeni bir enerji yönetim sistemi ve enerji paylaşım algoritmaları geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, birden fazla kontrol ve optimizasyon bileşenini bütünleşik biçimde içermektedir: (1) formasyon düzenini koruyarak hedefe yönelimi sağlayan Oransal Integral Türevsel (Proportional Integral Derivative, PID) tabanlı kontrol sistemi, (2) uçuş kararlılığı ve takip doğruluğu için genetik algoritma (GA) ile optimize edilmiş PID parametreleri, (3) çarpışma riskini azaltmak amacıyla uygulanan yapay potansiyel alan yöntemi, (4) enerji paylaşımı sırasında hizalanma ve kararlılık için tanımlanan duraklama tabanlı aktarım protokolü, (5) düşük enerji seviyeli İHA'ların görev dışı kalmasını önleyen dinamik lider değişimi stratejisi ve (6) enerji verimliliğini artırmak amacıyla kullanılan kablosuz enerji transferi (wireless power transfer, WPT) mekanizması. Simülasyon sürecinde her bir İHA sabit kapasiteli lityum-polimer batarya ile donatılmıştır. Enerji paylaşımı, WPT teknolojisi ile belirli bir mesafe ve sabit verimlilik koşullarında modellenmiştir. MATLAB ortamında gerçekleştirilen senaryo tabanlı testler sonucunda, önerilen lider rotasyonu ve enerji paylaşımı mekanizmaları görev süresini %28 oranında uzatmış, enerji dengesizliğini %98 oranında azaltmıştır. Ayrıca, enerji eşiği tabanlı lider değişimiyle, kritik seviyeye ulaşan İHA'ların sistem dışı kalması önlenmiştir. Bu tez, enerji paylaşımı, liderlik stratejileri, batarya yönetimi ve kontrol sistemlerini bütüncül bir çerçevede birleştirerek uzun süreli görevler için enerji verimliliğini artırmaya yönelik önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the development of a novel energy management system and energy-sharing algorithms aimed at overcoming the energy constraints faced by unmanned aerial vehicle (UAV) swarms during long-duration missions and enhancing operational continuity. The proposed system integrates multiple control and optimization components: (1) a PID-based control system that ensures the swarm maintains formation and navigates toward its target, (2) PID parameters optimized by a genetic algorithm (GA) for flight stability and tracking accuracy, (3) an artificial potential field method to minimize collision risk, (4) a pause-based transfer protocol for physical alignment and stability during energy sharing, (5) a dynamic leader-switching strategy to prevent low-energy UAVs from dropping out of the mission, and (6) a wireless power transfer (WPT) mechanism to improve energy transfer efficiency. In the simulation process, each UAV is equipped with a fixed-capacity lithium- polymer (Li-Po) battery. The energy-sharing strategy is modeled using WPT within a specific distance and with constant efficiency. All algorithms were implemented in MATLAB and tested through scenario-based simulations involving a swarm of five UAVs. Simulation results show that the proposed leader rotation and energy- sharing mechanisms extended mission duration by 28% compared to traditional fixed-leader models and reduced energy imbalance (standard deviation) by 98%. Moreover, the energy threshold-based leader switching prevented UAVs from dropping out due to critical battery levels. Throughout a 400-second mission, the swarm successfully maintained both formation and energy integrity. This thesis offers a holistic energy management framework for UAV swarms by unifying energy sharing, leadership strategies, battery management, and control systems—elements typically studied separately in the literature—thus contributing significantly to energy efficiency in long-duration missions.