Antrenör ve büro personellerinin teknoloji bağımlılık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of technology addiction levels of coaches and office staff
- Tez No: 960686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan antrenör ve büro personellerinin teknoloji bağımlılık düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Malatya ilinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan 218 antrenör ve 321 büro personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 264 antrenör ve büro personeli oluşturmuştur. Veri toplama amacı ile 6 soruluk kişisel bilgi formu ve teknoloji bağımlılık ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde lisanslı SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analize başlamadan önce verilerin normallik dağılımları incelenmiş ve verilerin normallik varsayımını sağladığı görülmüştür. Bu nedenle kişisel bilgi formunda yer alan ikili değişkenlerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla değişkenlerin analizinde Tek yönlü varyans analizi(ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the technology addiction levels of coaches and office staff working at the Malatya Provincial Directorate of Youth and Sports. The population of the study consisted of 218 coaches and 321 office personnel working in Provincial Directorates of Youth and Sports in Malatya. The sample of the study consisted of 264 coaches and office staff. A 6-question personal information form and technology addiction scale were used for data collection. Licensed SPSS 26 package program was used to analyze the data obtained. Before starting the statistical analysis, normality distributions of the data were examined and it was seen that the data met the normality assumption. For this reason, independent sample t-test was used in the analysis of binary variables in the personal information form, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used in the analysis of more than two variables.