Yüksek katlı prefabrike betonarme sistemlerin yapısal incelenmesi
Structural investigation of high-rise precast system
- Tez No: 960684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KURUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Türkiye'de ve dünyada prefabrike betonarme sistemlerle inşa edilen yapılar incelendiğinde, sistemin kullanım alanlarında önemli farklar olduğu göze çarpmaktadır. Dünyada bu sistemle yüksek katlı yapıların başarıyla gerçekleştirildiği görülürken, Türkiye'de ise genellikle organize sanayi bölgelerinde yer alan 1-2 katlı sanayi yapılarında tercih edilmektedir. Oysa prefabrike betonarme sistemler, dünyanın farklı sismik bölgelerinde yüksek yapılarda oldukça iyi performans sergileyebilmektedir. Türkiye'deki düşük katlı örneklerde ise, özellikle birleşim noktalarının yetersiz tasarlanmasından kaynaklı hasarlar oluştuğu gözlemlenmektedir. Ancak yine de Türkiye'de birleşimleri doğru şekilde çözümlenmiş ve deprem sırasında iyi performans göstermiş orta katlı yapılar da mevcuttur. Hem bu başarılı yerli örnekler hem de yurtdışındaki yüksek yapılar dikkate alındığında, prefabrike betonarme sistemlerin Türkiye'de yüksek yapı üretiminde uygulanabilirliği oldukça umut verici görünmektedir. Ayrıca, sistemin hızlı inşa süreci, temiz şantiye koşulları, az iş gücüne ihtiyaç duyması gibi pek çok avantajı da bu potansiyeli desteklemektedir. Bu nedenlerle, sistemin Türkiye'de yüksek yapılarda kullanımının teşvik edilmesi büyük önem taşımaktadır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm; literatür özeti, çalışmanın amacı ve hipotezin yer aldığı giriş bölümüdür. İkinci bölümde yapı üretiminde sanayileşme ve buna bağlı olarak prefabrikasyon, prefabrikasyonun gelişimi, tarihçesi ve prefabrike sistem sınıflandırılmasından bahsedilmiştir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde prefabrike betonarme sistemler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Sistemin avantaj ve dezavantajları, Türkiye ve dünyadaki yönetmelikler, yapı elemanları, yapım sistemleri ve elemanların birleşimleri, Türkiye'deki depremlerdeki yapısal hasarlar anlatılmıştır. Tez konusu ve amacı kapsamında yüksek yapı kavramı dördüncü bölümde ele alınmıştır. Yüksek yapıların tarihçesi, prefabrike betonarme sistemlerin gelişimi Türkiye ve dünya ölçeğinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, dünyadaki örnek yapılar incelenmiş ve bu yapılar coğrafi konum, iklim koşulları ve sismik özellikler gibi çeşitli açılardan analiz edilmiştir. Beşinci ve son bölümde çalışma genel değerlendirilerek sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When examining structures built with precast reinforced concrete systems in both Turkey and around the world, significant differences in the areas of application become apparent. While it is seen that multi-storey buildings have been successfully built with this system in the world, in Türkiye it is generally preferred for 1-2 storey industrial buildings located in organised industrial zones. However, precast reinforced concrete systems have demonstrated strong performance in high rise buildings located in various seismic regions around the world. In contrast, low rise examples in Turkey have shown damage, especially due to inadequately designed connection points. Nevertheless, there are also medium-rise structures in Turkey with well-designed connections that have performed well during earthquakes. Considering both these successful local cases and international high rise examples, the use of precast reinforced concrete systems in high-rise construction in Turkey appears highly promising. Moreover, advantages such as rapid construction, clean site conditions, and reduced labor requirements further support this potential. For these reasons, promoting the use of such systems in high rise buildings in Turkey is of great importance. This thesis consists of five chapters. The first chapter is the introduction, which includes a literature review, the aim of the study, and the hypothesis. The second chapter discusses industrialization in building production and, in this context, the concept of prefabrication, its historical development, and the classification of prefabricated systems. In the third chapter, precast reinforced concrete systems are examined in detail. The advantages and disadvantages of the system, national and international codes, structural elements, construction methods, and element connections are addressed, along with structural damages observed in past earthquakes in Turkey. The fourth chapter focuses on the concept of high-rise buildings in line with the subject and purpose of the thesis. The historical development of high-rise buildings and precast reinforced concrete systems is evaluated in both Turkish and global contexts. Within this scope, international case studies are analyzed from geographical, climatic, and seismic perspectives. Finally, the fifth chapter concludes the study with a general evaluation.