Altındağ 4 nolu Aile Sağlığı Merkezinde kadınlarda yapılan Human Papilloma Virüs (HPV) tarama sonuçlarının analizi
Analysis of Human Papilloma Virus (HPV) screening outcomes among women at Altındağ no. 4 Family Health Center
  1. Tez No: 960708
  2. Yazar: ESEN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞİDE GÜNDÜZÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Serviks kanseri, dünya genelinde kadınlar arasında önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu kanserin en önemli etkeni, cinsel yolla bulaşan insan papilloma virüsüdür (HPV). HPV'ye bağlı enfeksiyonların büyük çoğunluğu asemptomatik olsa da, özellikle yüksek riskli tipler uzun vadede servikal intraepitelyal neoplazi ve invaziv servikal kansere neden olabilmektedir. Bu nedenle HPV'nin belirlenmesi ve enfeksiyonla ilişkili bireysel risk faktörlerinin anlaşılması halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ankara ili Altındağ ilçesindeki bir Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 30–70 yaş arası kadınların HPV pozitiflik durumu ile çeşitli sosyodemografik ve obstetrik değişkenler arasındaki ilişki retrospektif ve tanımlayıcı araştırma tasarımıyla incelenmiştir. Veriler Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) üzerinden elde edildi. Bulgular: Toplam 817 kadının yer aldığı çalışmada HPV pozitiflik oranı %3,79 olarak saptanmıştır. HPV pozitif olgulardan %70,97'sinde tek tip, %29,03'ünde birden fazla tip enfeksiyonu tespit edildi. HPV pozitif vakalarda en sık rastlanan tip Tip 16 (%19,35) olurken, Tip 51 ve Tip 52 de %16,13 ile sık görülen tipler olarak belirlendi. Pap smear testi yapılan 27 kadının %37,04'ü normal, %37,04'ü enfeksiyon, %11,11'i inflamasyon; %3,70'i ASC-US, %3,70'i LSIL, %3,70'i HSIL olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cervical cancer is a significant cause of morbidity and mortality among women worldwide. The primary etiological factor for this cancer is the human papillomavirus (HPV), which is transmitted sexually. Although most HPV infections are asymptomatic, especially high-risk types can lead to cervical intraepithelial neoplasia and invasive cervical cancer over time. Therefore, identifying HPV and understanding individual risk factors associated with the infection is of great importance for public health. Materials and Methods: In this study, a retrospective and descriptive research design was used to examine the relationship between HPV positivity and various sociodemographic and obstetric variables among women aged 30–70 who presented to a Family Health Center located in the Altındağ district of Ankara, Türkiye. Data were obtained through the Family Medicine Information System (AHBS). Results: Among the 817 women included in the study, the HPV positivity rate was found to be 3.79%. Of those with HPV, 70.97% had single-type infections, while 29.03% had multiple-type infections. HPV type 16 (19.35%) was the most commonly detected type, followed by types 51 and 52 (both 16.13%). Of the 27 women who underwent Pap smear testing, 37.04% were evaluated as normal, 37.04% had an infection, 11.11% showed inflammation, while 3.70% each were categorized as ASC-US, LSIL, and HSIL.