Pistacia L. cinsine ait bazı türlerin fitokozmetik alanda potansiyel kullanımlarının farmakognozik açıdan değerlendirilmesi
Pharmacognostic evaluation of the potential phytocosmetic applications of some Pistacia L. species
  1. Tez No: 960712
  2. Yazar: BURAK TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE GAMZE AĞALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ülkemizde yetişen Pistacia L. cinsine ait dört türün (P. atlantica, P. lentiscus, P. terebinthus ve P. vera) yapraklarından sıralı maserasyon ile farklı polaritede (n-hekzan, etil asetat, metanol su) ekstreler hazırlanmıştır. Ön çalışmalarda antioksidan aktivite DPPH ve ABTS+ radikal süpürücü etkinlik ve bakır (II) indirgeme kuvveti ile incelenmiştir. Kozmetikte kullanım potansiyellerini değerlendirmek için tirozinaz, elastaz ve kolajenaz üzerine olan inhibitör etkiler araştırılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde P. terebinthus metanol ekstresi tirozinaz ve elastaz üzerine, diğer türlere ait ekstrelerle karşılaştırıldığında daha kuvvetli inhibisyon gösterdiği için izolasyon çalışmalarına bu tür üzerinden devam edilmiştir. Poliamit dolgulu kolon ile fraksiyonlama çalışmaları sonucunda sekiz adet fraksiyon elde edilmiş ve YPSK-KS/KS ile kimyasal içerikleri belirlenmiştir. Toplamda 63 adet bileşik, standart madde kullanılarak ya da tentatif olarak Pistacia türlerine ait yapraklarda tanımlanmıştır. In vitro tirozinaz ve elastaz inhibisyonları tekrarlanmış ve etkinin ana ekstreye göre düştüğü gözlemlenmiştir. Bu sebeple etkili fraksiyonlar arasında sinerji çalışmaları gerçekleştirilmiş ve Chou-Talalay yöntemi ile Kombinasyon İndeksleri hesaplanmıştır. Tirozinaz üzerine F, G ve H fraksiyonları arasında kuvvetli sinerjik etkiler gözlemlenmiş ve etkiden sorumlu bileşikler YPİTK-EYA tekniği ile belirlenmiştir. İnhibitör özellikteki bantlar plak üzerinden izole edilerek YPSK-KS/KS ve NMR ile yapı tayini çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tirozinaz inhibisyonundan doğrudan sorumlu bileşikler metil gallat, 3,5-di-O-galloilkinik asit, 3,4-di-O-galloilkinik asit ve mirsetin-3-O-(3"-O-galloil) ramnozit olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Extracts of differing polarity (n-hexane, ethyl acetate, methanol, and water) were obtained by sequential maceration from the leaves of four Pistacia L. species grown in Türkiye (P. atlantica, P. lentiscus, P. terebinthus, and P. vera). In preliminary studies, antioxidant activity was investigated with DPPH and ABTS+ radical scavenging activity and copper (II) reducing power. To evaluate their potential cosmetic use, inhibitory effects on tyrosinase, elastase and collagenase were evaluated. LC–MS/MS analyses were performed on the bioactive methanol extracts. The methanol extract of P. terebinthus displayed the strongest tyrosinase and elastase inhibition relative to the other species; therefore, subsequent isolation work focused on this extract. Fractionation on a polyamide-packed column yielded eight fractions and their chemical contents were determined with LC-MS/MS. Totally 63 compounds were identified by using standard compound or tentatively in the leaves of Pistacia species. In vitro tyrosinase and elastase inhibition was repeated and it was observed that the effect decreased when compared to mother extract. Therefore, synergy studies were performed between effective fractions and Combination Indexes were calculated by Chou-Talalay method. Strong synergistic effects were observed between fraction F, G and H on tyrosinase and the compounds responsible for the effect were investigated by High Performance Thin Layer Chromatography-Effect Directed Analysis (HPTLC-EDA) technique. Inhibitory bands were isolated from the plate and identified by LC-MS/MS. The compounds directly responsible for tyrosinase inhibition were found to be methyl gallate, 3,5-di-O galloylquinic acid, 3,4-di-O-galloylquinic acid and myricetin-3-O-(3"-O-galloyl) rhamnoside.