STM32 mikroişlemci tabanlı motor sürücü tasarımı
STM32 microcontroller based motor driver design
- Tez No: 960711
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, 48V batarya ile çalışan bir fırçasız doğru akım (BLDC) motoru için STM32 mikroişlemci tabanlı özgün ve yerli bir motor sürücü tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, motor sürücü devresi Altium Designer yazılımı kullanılarak tasarlanmış, devre elemanlarının seçimi, yerleşimi ve baskı devre kartı (PCB) düzeni oluşturulmuştur. Tasarlanan devrenin performansını değerlendirmek amacıyla sanal ortamlarda (Proteus) simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Gerçek değerler içinse motor test cihazı üzerinde denemeler yapılmıştır. BLDC motorlar, yüksek verimlilikleri ve düşük bakım gereksinimleri nedeniyle günümüzde elektrikli araçlardan endüstriyel otomasyona kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Bu bağlamda, tasarlanan sürücü devresi, motorun hız ve konum kontrolünü sağlarken aynı zamanda enerji verimliliği açısından da optimize edilmiştir. STM32 mikroişlemcisi, motorun hız ve yön kontrolünü gerçekleştiren temel bileşen olarak kullanılmış ve sürücü algoritmaları mikroişlemciye entegre edilmiştir. Motorun doğru çalışmasını sağlamak amacıyla sinyallerin hassas bir şekilde yönetilmesi ve güç elektroniği devrelerinin etkin bir biçimde tasarlanması hedeflenmiştir. Simülasyon sonuçları, tasarlanan devrenin belirlenen çalışma koşullarında güvenilir bir performans sergilediğini ve teorik analizlerle uyumlu olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, BLDC motor sürücü devrelerinin tasarımında STM32 mikroişlemcilerin etkin kullanımını vurgulamakta ve gelecekte yapılacak benzer çalışmalar için bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of a motor driver for a brushless DC (BLDC) motor powered by a 48V battery, based on an STM32 microcontroller, has been carried out. The motor driver circuit was designed using Altium Designer software, where the layout of the circuit components and the printed circuit board (PCB) arrangement were created. To evaluate the performance of the designed circuit, simulations were conducted using Proteus simulation software. BLDC motors are widely used today in applications ranging from electric vehicles to industrial automation due to their high efficiency and low maintenance requirements. In this context, the designed driver circuit not only controls the speed and position of the motor but is also optimized for energy efficiency. The STM32 microcontroller serves as the core component responsible for controlling the speed and direction of the motor, with driver algorithms integrated into the microcontroller. The design aimed to ensure the precise management of signals and the effective design of power electronics circuits to guarantee the motor's proper operation. Simulation results demonstrated that the designed circuit performs reliably under the specified operating conditions and is consistent with theoretical analyses. This study highlights the effective use of STM32 microcontrollers in the design of BLDC motor driver circuits and provides a foundation for future work in similar applications.