Evaluation of pterygoid bone volume in resorbed maxilla using dental volumetric tomography for pterygoid implant applications
Pterygoid implant uygulamaları için rezorbe maksillada pterygoid kemik hacminin dental hacimsel tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 960714
  2. Yazar: MELİS KAMAN HALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ÖZÇAKIR TOMRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İleri derecede rezorbe olmuş maksillanın rehabilitasyonu, özellikle posterior bölgede mevcut kemik yüksekliğinin azalması ve sinüs pnömatizasyonunun geleneksel implant yerleştirme prosedürlerini sınırlaması nedeniyle, implant diş hekimliğinin en büyük zorluklarından biri olmaya devam etmektedir. Sinüs lifting ve greftleme gibi teknikler yaygın olarak uygulanmakla birlikte, bu yöntemler komplikasyon riski taşımakta ve hasta memnuniyetini azaltabilmektedir. Alternatif olarak, pterigoid implantlar, sinüsle ilişkili cerrahi işlemlere ihtiyaç duymadan yerleştirilebilmeleri ve protetik tasarımlarda cantilever kullanımını azaltmaları sayesinde umut verici bir çözüm sunmaktadır. Ancak bu implantların anatomik olarak karmaşık ve kritik nörovasküler yapılara (özellikle büyük ve küçük palatin foramina) yakın bölgelerde yer alması, ileri düzey anatomik bilgi ve hassas cerrahi planlama gerektirmektedir. Bu çalışma, ileri derecede rezorbe olmuş maksillalarda pterigoid implantların çevre anatomik yapılarla olan mekânsal ilişkisini ve implant yerleştirilen bölgelerdeki kemik yoğunluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yüksek çözünürlüklü CBCT görüntüleme kullanılarak sanal olarak yerleştirilen 64 implantın büyük ve küçük palatin foramina ile diğer kritik anatomik referans noktalarına olan mesafeleri ölçülmüştür. Aynı zamanda, kemik kalitesini ve implant stabilitesi ile osseointegrasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla bu bölgelerdeki Hounsfield Unit (HU) değerleri analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularının, pterigoid implant yerleştirilmesine yönelik daha güvenli ve öngörülebilir cerrahi planlamalara katkı sağlaması ve ileri maksiller atrofisi olan hastalarda üç boyutlu görüntülemenin önemini vurgulaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation of the severely resorbed maxilla remains a major challenge in implant dentistry, particularly in the posterior region where reduced bone height and sinus pneumatization often necessitate complex surgical interventions. While sinus lifting and grafting are frequently employed, they carry risks and may lower patient satisfaction. As an alternative, pterygoid implants offer a promising solution by anchoring into the dense cortical bone of the pterygomaxillary region, enabling implant placement without sinusrelated procedures and reducing cantilever lengths in prosthetic designs. However, the anatomical complexity of this region—marked by its proximity to critical neurovascular structures such as the greater and lesser palatine foramina—demands precise surgical planning and a deep understanding of the surrounding anatomy. This study aimed to assess the spatial relationship between pterygoid implants and adjacent anatomical structures, as well as the bone density at the implant sites in severely resorbed maxillae. Using high-resolution CBCT imaging, 64 virtual implants were placed, and their distances to the greater and lesser palatine foramina and other critical landmarks were measured. Concurrently, the Hounsfield Unit (HU) values were analyzed to evaluate bone quality and its implications for implant stability and osseointegration. The findings of this study are intended to contribute to safer and more predictable surgical planning for pterygoid implant placement, emphasizing the value of three-dimensional imaging in optimizing outcomes for patients with advanced maxillary atrophy.