N3 ve N0-1 oligometastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı hastalarda sağ kalımın retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 960716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ÖMEROĞLU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanısı almış hastalar arasında N3 lenf nodu pozitifliği olan, oligometastatik evre IV ve multimetastatik evre IV hastaların genel sağkalım sürelerini karşılaştırmak ve sağkalımı etkileyen demografik, klinik, patolojik ve tedaviye ilişkin faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde KHDAK tanısı almış ve N3M0 evre IIIB–IIIC, oligometastatik evre IV veya multimetastatik evre IV olarak evrelendirilen 199 hasta retrospektif olarak dâhil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, tümör histolojileri, TNM evreleri, moleküler mutasyon analizleri, uygulanan tedaviler ve hastalık progresyon durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare overall survival (OS) among patients diagnosed with non-small cell lung cancer (NSCLC) who had N3 lymph node positivity, oligometastatic stage IV disease, or multimetastatic stage IV disease, and to evaluate the impact of demographic, clinical, pathological, and treatment-related factors on survival outcomes. Materials and Methods: A total of 199 patients diagnosed with NSCLC between January 1, 2013 and December 31, 2024 at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital were retrospectively analyzed. Patients included had either N3M0 stage IIIB–IIIC, oligometastatic stage IV, or multimetastatic stage IV disease. Demographic characteristics, tumor histology, TNM staging, molecular mutation status, treatments received, and disease progression were assessed.