Definitif radyoterapi ile tedavi edilen küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarımızda tedavi sonuçlarımız
Our treatment results in non-small cell lung cancer patients treated with definitive radiation therapy
  1. Tez No: 417333
  2. Yazar: AZAMAT DAULETKAZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) yüksek insidansı ve mortalitesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. 2008-2014 Yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında, KHDAK tanısı almış 173 hastanın tedavi ve takip verileri retrospektif olarak araştırıldı. Tanı yaşı ortanca 63 ve en sık gözlenen histoloji epidermoid karsinomdu. Hastalar ortanca 18 ay takip edildi (12ay ile 98 ay arasında). Ortanca sağkalım, progresyona kadar geçen süre ve metastaza kadar geçen süre ortanca sırasıyla 23, 17 ve 19 aydı. Beş yıllık sağkalım, progresyonsuz sağkalım ve metastazsız sağkalım sırasıyla %22.8; %15.6 ve %19,4'tü. 5 yıllık lokal kontrol %17,8'ydi.
Özet (Çeviri)
Non-small cell lung cancer (NSCLC) is a major public health problem due to the high incidence and mortality.Hundred and seventy-three patient diagnosed with NSCLC between the years 2008-2014 and treated with thoracic radiotherapy (RT) at Hacettepe University Medical School Department of Radiation Oncology were retrospectively evaluated. The median age at diagnosis was 63 and the most common histology was epidermoid carcinoma. Patients were followed for a median of 18 months (12 range between 98 months). The median survival, time until progression and time to metastasis was 23, 17 and 19 months respectively. Five-year overall survival, progression-free survival and metastasis-free survival was 22.8%; 15.6% and 19.4% respectively. Five-year local control was 17.8%.