Senkron ekstrapulmoner oligometastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda cerrahi tedavi sonuçları
Results of surgical resection in non-small lung carcinoma with synchronous oligometastases
  1. Tez No: 497735
  2. Yazar: İLKER KOLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ Metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserli (KHDAK) olguların 5 yıllık sağkalımları %1'in altında ve median surveyi 8-11 aydır. Bu grup içinde yer alan özel bir alt grup olan oligometastatik hastalıkta ise radikal girişimler sağkalım üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir. Bu çalışmanın amacı opere oligometastatik KHDAK'li olgularda sağkalımı etkileyen faktörleri incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM Ocak 2012 - Aralık 2017 tarihleri arasında kliniğimizde opere edilen oligometastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgular retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dâhil edilen 35 hastanın demografik özellikleri, metastaz yerleri, metastaz tedavileri, pT (patolojik T) evresi, pN (patolojik N) evresi, metastaz tipi, primer tümörün yerleşim yeri, tümörün histolojik tipine göre sağkalım analizleri yapıldı. BULGULAR Çalışmaya 4 kadın ve 31 erkek toplam 35 hasta alındı, ortalama yaş 60.0±8.3 idi. Hastaların 26'sında beyin, 6'sında adrenal, 2'sinde dalak ve 1'inde oküler metastaz mevcuttu. Beyin metastazlı 26 hastanın 7'sine SBRT (stereotactic body radiation therapy) ve 19'una da kraniyal cerrahi sonrası akciğer rezeksiyonu uygulandı. Sürrenal metastazlı 6, dalak metastazlı 2 ve göz metastazlı 1, toplam 9 olguya akciğer rezeksiyonu sonrası cerrahi metastazektomi uygulandı. Yirmibeş hastanın patolojisi adenokarsinom, 9 hastanın skuamöz hücreli karsinom ve 1 hastanın büyük hücreli karsinomdu. Hastaların ortalama takip süresi 20.1±18.4 aydı. Medyan sağkalım 40.4±6.8 ay, beş yılık sağkalım %36.8 bulundu. Çalışmada hücre tipi, primer tümöre uygulana rezeksiyon tipi, metastaza uygulanan tedavi yöntemi, patolojik lenf nodu tutulumu, patolojik T evresi (pT) sağkalımla ilişkili bulunmadı (p>0.05). Beyin metastazlı olgularda diğer metastatik olgulara göre sağkalım anlamlı olarak az bulundu (p=0.016). SONUÇ Oligometastatik KHDAK'li olgularda metaztazın küratif tedavisinin sağkalım üzerine olumlu etkisi litetürle uyumlu olarak bulunmuştur. Seçilmiş oligometastatik hastalıklarda metastazektominin yapılması gerekliliğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
AIM Patients with metastatic non-small cell lung cancer (NSCLC) have a 5-year survival of less than 1% and median survival of 8-11 months. Radical interventions yield positive results on survival in oligometastatic disease, a special subgroup within this group. The aim of this study is to examine the factors that influence survival in patients with operated oligometastatic NSCLC. MATERIALS AND METHODS We retrospectively reviewed the cases of oligometastatic non-small cell lung cancer that were operated in our clinic between January 2012 and December 2017. Survival analyses of 35 patients included in the study were performed according to the demographic characteristics, metastasis sites, metastasis treatments, pT (pathologic T) stage, pN (pathologic N) stage, metastasis type, location of primary tumor and type of tumor histology. RESULTS This study included 35 patients (4 females and 31 males). Mean age was 60.0 ± 8.3 years. 26 patients had brain, 6 had adrenal, 2 had spleen, and 1 had ocular metastasis. Seven of 26 patients with brain metastases had SBRT (stereotactic body radiation therapy) and 19 had lung resection after cranial surgery. Surgical metastasectomy was performed after lung resection in 6 cases with adrenal metastasis, 2 cases with splenic metastasis and 1 case with metastasis to the eye which makes a total of 9 cases. According to pathology results 25 patients had adenocarcinoma, 9 patients had squamous cell carcinoma, and 1 patient had large-cell carcinoma. Mean follow-up period of the patients was 20.1 ± 18.4 months. Median survival was 40.4 ± 6.8 months, and 5-year survival was 36.8%. In the study, cell type, resection type applied for the primary tumor, method for metastasis treatment, pathologic lymph node involvement, and pathologic T stage (pT) were not found to be associated with survival (p> 0.05). Survival was significantly less in patients with brain metastases than other metastatic cases (p = 0.016). CONCLUSION In accordance with the literature, positive effect of curative treatment of metastases on survival in cases with oligometastatic NSCLC was found. We suggest that metastasectomy should be performed in selected oligometastatic diseases.