Hemofilik bireylerde denge ve yürümenin geliştirilmesinde kapalı kinetik zincir egzersizlerine karşın proprioseptif egzersizlerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency of closed kinetic chain exercises versus proprioceptive exercises in improving balance and gait in people with hemophilia
  1. Tez No: 960742
  2. Yazar: TUĞÇE POYRAZ İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Hemofili kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerde eksikliğe neden olan bir kalıtsal kanama bozukluğudur. Hemofilik bireylerde hastalığın şiddeti eksik faktör seviyesine göre değişmektedir. Kas-iskelet sisteminde kanama en sık görülen kanama türüdür ve %70-80'i eklemlerde görülmektedir. Hemartroz adı verilen eklem içi kanamalar sonucunda sinovyal memranda inflamatuar süreç başlar ve bu durum kartilaj hasarıyla sonlanabilmektedir. Alt ekstremite eklemlerinde hemartrozların sık görülmesi nedeniyle hemofili hastalarında denge ve yürüme parametrelerinde değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Amaç: Çalışmamızın amacı hemofilik bireylerde denge ve yürümenin geliştirilmesinde kapalı kinetik zincir egzersizleri (KKZE) ve proprioseptif egzersiz (PE) eğitimi yaklaşımlarının etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmanın dahil edilme kriterlerine uyan katılımcılar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba 12 hafta haftada 2 gün, günde 45 dakika olmak üzere KKZE, ikinci gruba aynı süre ve frekansta proprioseptif egzersizler uygulandı. Üçüncü grup ise kontrol grubu olarak planlandı ve herhangi bir müdahale yapılmadı. Katılımcıların postüral salınımları Biodex denge cihazı ile, yürüme hızları 10 metre yürüme hızı testi ile, eklem sağlıkları Hemofili Eklem Sağlığı Skoru (HESS) ile değerlendirildi. Ayrıca denge için tek ayak üzerinde durma testi, diz ve ayak bileği eklemleri propriosepsiyon değerlendirmesi, fonksiyonel kapasite için 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve fonksiyonel bağımsızlık için Hemofili Fonksiyonel Bağımsızlık Skoru (HFBS) kullanıldı. Tüm değerlendirmeler müdahale öncesi ve sonrası tekrarlandı. Bulgular: Çalışmayı toplamda 46 katılımcı tamamladı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hemophilia is a hereditary bleeding disorder caused by a deficiency in clotting factors. The severity of the disease in individuals with hemophilia varies according to the level of the deficient factor. Bleeding in the musculoskeletal system is the most common type of bleeding, with 70–80% occurring in the joints. Intra-articular bleeding, known as hemarthrosis, initiates an inflammatory process in the synovial membrane, which may ultimately lead to cartilage damage. Due to the frequent occurrence of hemarthrosis in the lower extremity joints, changes in balance and gait parameters can be observed in individuals with hemophilia. Objective: The aim of this study was to investigate the effects of closed kinetic chain exercises (CKCE) and proprioceptive training approaches on improving balance and gait in individuals with hemophilia. Methods: Participants who met the inclusion criteria were randomly assigned to three groups. The first group received CKCE for 45 minutes, twice a week, over a 12-week period. The second group underwent proprioceptive exercises with the same frequency and duration. No intervention was applied to the third group. Postural sway was assessed using the Biodex Balance System, gait speed with the 10-Meter Walk Test (10MWT), and joint health with the Hemophilia Joint Health Score (HJHS). Additionally, single-leg stance test, proprioception assessments of the knee and ankle joints, the 6-Minute Walk Test (6MWT) for functional capacity, and the Hemophilia Functional Independence Score (FISH) for functional independence were used. All evaluations were repeated before and after the intervention period. Results: A total of 46 participants completed the study. Post-intervention, both exercise groups demonstrated significant improvements in single-leg postural sway parameters, 10MWT, HJHS, 6MWT, ankle proprioception and knee extension angle during mid-stance compared to the control group (p0.05). Conclusion: Both CKCE and proprioceptive exercises demonstrated positive effects on balance and gait in individuals with hemophilia. These exercise approaches are reliable for reducing functional impairments in hemophilic individuals with lower extremity involvement.