İnsan paratiroit dokularında klasik olmayan HLA sınıf I ve II moleküllerinin ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of non-classical expression of HLA class I and II molecules in human parathyroid tissues
  1. Tez No: 960743
  2. Yazar: BEYZA SERVET GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Allergy and Immunology, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Transplantasyon alanında immün yanıtın şiddeti ve yönü, greftin immünojenisitesine ve bağışıklık sistemiyle olan etkileşimine bağlıdır. Bu yanıtın şekillenmesinde merkezi rol oynayan HLA molekülleri, klasik olarak üç ana sınıfa ayrılır: Sınıf I molekülleri endojen antijenleri CD8⁺ T hücrelerine sunarken; Sınıf II molekülleri eksojen kaynaklı antijenleri CD4⁺ T hücrelerine sunar. Sınıf III, tamamlayıcı sistem proteinleri gibi immünmodülatör bileşenleri kodlar. Klasik HLA moleküllerine ek olarak, klasik olmayan HLA sınıf I ve II molekülleri (HLA-E, -F, -G, -DMA, -DMB, -DOA, -DOB) daha sınırlı doku dağılımına ve düşük polimorfizme sahip olup, bağışıklık sisteminin tolerans ve regülasyon mekanizmalarında görev alırlar. Paratiroit bezleri, endokrin sistemin küçük ama hayati organları olup, transplantasyon girişimlerinde oldukça özel bir immün profil sergiler. 1997'de Tolloczko ve arkadaşları, interferon-γ (IFN-γ) ile uyarılan insan paratiroit hücrelerinde HLA ekspresyonunun azaldığını, bunun da doku tolerabilitesini artırdığını raporlamışlardır. Goncu ve ark. ise kültürlenmiş paratiroit hücrelerinde HLA-A ekspresyonunun sabit kaldığını, HLA-B/C protein düzeylerinin ise saptanamadığını göstermiştir. Ayrıca HLA-DP mRNA ekspresyonunun yüksek olduğunu ve HLA-DR, -DP ve -DQα1 proteinlerinin stabil düzeyde eksprese edildiğini belirtmişlerdir. Ancak klasik olmayan HLA moleküllerinin paratiroit dokularındaki ekspresyon profilleri ve fonksiyonel etkileri bugüne kadar detaylı biçimde değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada, sekonder hiperparatiroidi nedeniyle paratiroidektomi uygulanan 51 olgudan elde edilen hiperplazik insan paratiroit dokularında, klasik olmayan HLA sınıf I moleküllerinden HLA-E, -F, -G ve sınıf II düzenleyici moleküllerinden HLA-DMA, -DMB, -DOA, -DOB'un mRNA ekspresyon düzeyleri kantitatif PZR ile analiz edilmiştir. Bu moleküllerin ekspresyonları, olguların demografik verileri (yaş, cinsiyet), diyaliz süreleri ve hiperparatiroidi gelişme zamanlarıyla karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre HLA-E, tüm örneklerde tespit edilebilir düzeyde eksprese edilmiş olup, bireyler arası ekspresyon farklılıkları göstermiştir. HLA-E'nin yüksek ekspresyon gösterdiği olgularda genellikle diyaliz süresinin uzun olduğu gözlenmiştir. Bu durum, HLA-E'nin bağışıklık baskılanmasında potansiyel rol oynayabileceğini ve doku toleransına katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir. HLA-F, bazı örneklerde zayıf ekspresyon düzeylerinde saptanmıştır. Bu bulgu, HLA-F'nin dokuya özgü ya da bireysel immün duruma bağlı olarak değişken regülasyon gösterdiğini desteklemektedir. HLA-G, çok sınırlı sayıda örnekte anlamlı ekspresyon göstermiştir. Düşük ekspresyonun, HLA-G'nin paratiroit dokusunda fizyolojik olarak baskılanmış olabileceğini düşündürmektedir. HLA-DMA ve -DMB molekülleri, hemen tüm örneklerde saptanabilir düzeyde eksprese edilmiştir. Bu durum, endokrin dokularda bile aktif MHC-II peptit yükleme sisteminin var olabileceğine işaret etmektedir. HLA-DMB ekspresyonu ile diyaliz süresi arasında zayıf ama anlamlı bir korelasyon gözlenmiştir. HLA-DOA ve -DOB molekülleri ise bazı bireylerde güçlü, bazılarında ise çok düşük düzeylerde eksprese edilmiştir. Bu değişkenlik, immün regülasyonun kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini ve HLA-DM ile olan etkileşimlerinin paratiroit dokusunun antijen sunum mekanizmalarındaki olası etkilerine bağlı olabileceği düşünülmüştür. Çalışmanın bulguları, insan paratiroit dokularında klasik olmayan HLA moleküllerinin eksprese edildiğini ve bu ekspresyonların olguya özgü immünolojik profil ile ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu moleküllerin ekspresyon düzeyleri, paratiroit transplantasyonunun uzun dönem sağkalımı açısından öngörücü biyobelirteçler olabilir. Bu sonuçlar doğrultusunda, klasik olmayan HLA moleküllerinin paratiroit transplantasyonuna özgü immüntolerojenik potansiyellerinin detaylı şekilde değerlendirilmesi, ileride geliştirilecek hücre temelli tedavilerin optimizasyonu için temel sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In transplantation, the severity and direction of the immune response depend on the immunogenicity of the graft and its interaction with the immune system. HLA molecules, which play a central role in shaping this response, are classically divided into three main classes: Class I molecules present endogenous antigens to CD8⁺ T cells, while Class II molecules present exogenous antigens to CD4⁺ T cells. Class III encodes immunomodulatory components such as complement system proteins. In addition to classical HLA molecules, non-classical HLA class I and II molecules (HLA-E, -F, -G, -DMA, -DMB, -DOA, -DOB) have more limited tissue distribution and lower polymorphism and are involved in the immune system's tolerance and regulatory mechanisms. The parathyroid glands, though diminutive in size, play a pivotal role within the endocrine system, exhibiting a distinct immune profile during transplantation procedures. In 1997, Tolloczko and colleagues reported that HLA expression decreased in human parathyroid cells stimulated with IFN-γ, which increased tissue tolerability. Conversely, Goncu et al. demonstrated that HLA-A expression remained constant in cultured parathyroid cells, while HLA-B/C protein levels could not be detected. Furthermore, it was observed that HLA-DP mRNA expression levels were elevated, while HLA-DR, -DP, and -DQα1 protein expression levels remained consistent. However, the expression profiles and functional effects of non-classical HLA molecules in parathyroid tissues have not been thoroughly evaluated. In this study, the mRNA expression levels of non-classical HLA class I molecules HLA-E, -F, -G and class II regulatory molecules HLA-DMA, -DMB, -DOA, -DOB were analyzed using quantitative PCR in hyperplasic human parathyroid tissues obtained from 51 patients who underwent parathyroidectomy due to secondary hyperparathyroidism. The expression levels of these molecules were compared with the patients' demographic data (age, gender), dialysis duration, and time of hyperparathyroidism onset. The findings indicate that HLA-E was expressed at detectable levels in all samples and exhibited interindividual variation in expression. In cases where HLA-E exhibited high expression, a prolonged dialysis period was typically observed. This finding suggests the potential involvement of HLA-E in immune suppression and the promotion of tissue tolerance. HLA-F was detected at low expression levels in a subset of samples. This finding further supports the hypothesis that HLA-F exhibits variable regulation depending on tissue-specific or individual immune status. HLA-G exhibited substantial expression in a minimal number of samples. The low expression suggests that HLA-G may be physiologically suppressed in parathyroid tissue. HLA-DMA and -DMB molecule expression levels were detectable in nearly all of the samples examined. This finding suggests the potential presence of an active MHC-II peptide-loading system in endocrine tissues. A weak yet statistically significant correlation was identified between HLA-DMB expression levels and the duration of dialysis treatment. Conversely, HLA-DOA and -DOB molecules exhibited varied expression levels, with some individuals manifesting high levels and others displaying low levels. This variability suggests that immune regulation may vary from person to person and that interactions with HLA-DM may be related to potential effects on antigen presentation mechanisms in parathyroid tissue. The findings of this study reveal that non-classical HLA molecules are expressed in human parathyroid tissues and that these expressions may be associated with the patient-specific immunological profile. These molecules' expression levels can be predictive biomarkers for long-term survival following parathyroid transplantation. In light of these results, a detailed evaluation of the non-classical HLA molecules' immunotolerogenic potential specific to parathyroid transplantation will provide a foundation for optimizing cell-based therapies to be developed.