Denetim görüşünü etkileyen finansal faktörler: BİST KOBİ Endeksi örneği
Financial factors affecting audit opinion: BIST SME Index example
- Tez No: 960778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE SERAP VURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Denetim, işletmenin finansal tablolarındaki finansal durumunun doğru, dürüst ve genel kabul görmüş muhasebe standartlarına uygun şekilde yansıtılıp yansıtılmadığını bağımsız denetçi tarafından incelenerek elde edilen kanıtlar doğrultusunda görüş bildirmesidir. Bağımsız denetçiler tarafından verilen bu görüş hem işletme için hem de işletme dışı kullanıcılar için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (BİST KOBİ Endeksinde yer alan işletmelerin finansal oranlarının denetim görüşüne etkilerinin olup olmadığı belirlemektir. Bu doğrultuda 2018-2022 yılları arasında BİST KOBİ Endeksinde yer alan 46 şirketten finansal tablolarına ulaşılan 37 şirket çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan şirketlerin finansal tablolarından sağlanan aktif büyüme, net satışlar büyüme, aktif devir hızı, borç kaynak oranı, aktif kârlılığı, öz sermaye karlılığı, net kâr marjı, asit-test oranı, cari oran bağımsız değişken, denetim görüşü ise bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Seçilen bağımsız değişkenlerin denetim görüşüne etkisi logit regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda net satışlar büyüme, aktif devir hızı, aktif kârlılığı, öz sermaye karlılığı, net kâr marjı, asit-test oranı ve cari oranları ile denetim görüşü arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, aktif büyüklüğü ve borç kaynak oranı ile denetim görüşü arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışma, finansal oranların denetim sürecinde dikkate alınması gereken önemli belirleyiciler olduğunu ortaya koymakta ve KOBİ'lerin finansal yapılarını daha sağlıklı hale getirmelerinin olumlu denetim görüşü alma olasılıklarını artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The audit is when an independent auditor examines whether a company's financial statements accurately and honestly reflect its financial position by generally accepted accounting principles and provides an opinion based on the evidence obtained. This opinion given by independent auditors is important for the company and external users. This study aims to determine whether the financial ratios of companies listed in the Borsa Istanbul (BIST) SME Index affect the audit opinion. Accordingly, the sample consists of 37 companies whose financial statements were accessible out of 46 companies listed in the BIST SME Index between 2018 and 2022. From the financial statements of the companies in the sample, the independent variables include total asset growth, net sales growth, asset turnover ratio, debt-to-total assets ratio, return on assets, return on equity, net profit margin, acid-test ratio, and current ratio. At the same time, the audit opinion is the dependent variable. The effect of the selected independent variables on the audit opinion was analyzed using the logit regression. The analysis results revealed a significant relationship between net sales growth, asset turnover ratio, return on assets, return on equity, net profit margin, acid-test ratio, and current ratio with the audit opinion. However, no significant relationship was found between total asset size and the total assets ratio with the audit opinion. The study indicates that financial ratios are important determinants to be considered during the audit process. SMEs can increase their likelihood of receiving a favorable audit opinion by improving their financial structure.