Sembolik müzik üretimine modüler bir yaklaşım: yaratıcı ve daha uzun besteler için difüzyon, vae ve RNN modellerinin birleştirilmesi
A modular approach to symbolic music generation: combining diffusion, vae and RNN models for creative and longer compositions
  1. Tez No: 960791
  2. Yazar: MEHMET ENES KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması, uzun ve tutarlı müzikal diziler üretirken zamanla oluşan performans kayıplarını minimize etmeyi amaçlayan modüler ve hiyerarşik bir sembolik müzik üretim çerçevesi sunmaktadır. Önerilen sistem, müzik üretim sürecini üç ana parçaya ayırmaktadır: müzikal segmentlerin kompakt gizli temsillerini öğrenen bir varyasyonel otokodlayıcı (VAE), bu gizli vektörler arasındaki zamansal bağımlılıkları modelleyen bir yinelemeli sinir ağı (RNN) ve RNN'i beslemek için ilk gizli vektörler dizisini üreten difüzyon modeli. Mimari değişken uzunluklu segment üretimini desteklese de deneysel kurulumda VAE yalnızca tek ölçülük segmentlerle eğitilmiştir. Üretim süreci, bu gizli temsiller kullanılarak ölçü düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, yöntemin uzun diziler boyunca müzikal tutarlılığı koruduğunu ve hem nesnel hem de öznel değerlendirmelerde baz modellerin üzerinde performans sergileyerek sembolik müzik üretimi için esnek ve verimli bir çözüm sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a modular and hierarchical framework for symbolic music generation, designed to produce long and coherent musical sequences while minimizing performance degradation over time. The proposed system divides the generation process into three main parts: a variational autoencoder (VAE) that learns latent representations of musical segments, a recurrent neural network (RNN) that models temporal dependencies between these latent vectors, and a diffusion model that generates an initial sequence of latent vectors to seed the RNN. Although the architecture supports variable-length segment generation, in the experimental setup, the VAE is trained only on single-bar segments. The generation process is performed at the bar level using these latent representations. Experimental results show that the method maintains musical coherence over extended sequences and outperforms baseline models in both objective and subjective evaluations, offering a flexible and efficient solution for symbolic music generation.