Stresses near an arbitrarily oriented inclusion in a half-space
- Tez No: 9608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BÜLENT DOYUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
YARI-SONSUZ BİR MALZEMEDE GELİŞİGÜZEL POZİSYONDAKİ BİR İNKLÜZYON YAKININDAKİ GERİLMELER GÜRSOY, Alpaslan Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü, Y. lisans Tezi Tez Yöneticisi : Yrd. Doç.Dr. A. Bülent Doyum 160 Sayfa, Haziran 1990 ÖZET İçinde gelişigüzel pozisyonda bir inklüzyon bulunan yarı sonsuz bir malzemenin düzlemsel statik problemi incelenmiştir. Ortamın homojen, izotropik ve doğrusal olarak elastik olduğu varsayılmıştır. Belli bir eğimle yüzeyde etkiyen çizgi yük harici tek yüktür ve düzlemsel deformasyon oluşturur. Problem üç değişik türdeki inklüzyon için çözülmüştür; rijit inklüzyon, uzamayan mambran ve elastik inklüzyon. Problemde Fourier integral dönüşüm yöntemi uygulanmıştır. Problem bilinmeyen arayüz gerilmeleri türünde formülüze edilmiş ve tekil -v-yükü meydana getiren Green fonksiyonu kullanılmıştır. Bilinmeyenler bir grup tekil integral denklemlerinden bulunmuştur. Çelik esas alınarak gerilme şiddeti faktörleri hesaplanmıştır. Birtakım değişkenlere bağlı olarak yüzeyden etkiyen yükün pozisyonunun ve eğiminin, inklüzyonun derinliği ve yerleşiminin gerilme şiddeti faktörleri üzerindeki etkisini görmek amacıyla bir çalışma yapılmıştır. Anahtar Sözcükler :İnklüzyon, yarısonsuz, gerilme şiddeti faktörü. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.03.01 -vi-
Özet (Çeviri)
STRESSES NEAR AN ARBITRARILY ORIENTED INCLUSION IN A HALF-SPACE GÜRSOY, Alpaslan Faculty of Engineering Department of Mechanical Eng., M.S. Thesis Superviser : Asst. Prof. Dr. A. Bülent Doyum 160 Pages, June 1990 ABSTRACT The plane elastostatic problem for a half-space containing an arbitrarily oriented inclusion is studied. The medium is assumed to be homogeneous, isotropic, and linearly elastic. An arbitrarily inclined line load acting on the free surface is the only external load and produces plane strain deformation. The problem is solved for three types of inclusions; rigid inclusion, inextensible membrane, and an elastic inclusion. Fourier integral transform is applied in the problem. The problem is formulated in terms of the unknown interface stresses using -iii-concentrated force solutions as Green's functions. The unknowns are then solved from a system of simultaneous singular integral equations. Selecting steel as the base material, the stress intensity factors are calculated in terms of the normalized parameters. A parametric study is carried out to see the effects of the position and inclination of the concentrated surface load, and the depth and orientation of the inclusion on the stress intensity factors. Key words : Inclusion, half-space, stress intensity factor. Science Code : 625.03.01 -iv-