Cotinus coggygria bitkisinden yeşil sentez yoluyla elde edilen agnp karakterizasyonu ve biyoteknolojik potansiyelinin belirlenmesi
Characterization of agnp obtained by green synthesis from cotinus coggygria plant and determination of its biotechnological potential
  1. Tez No: 960827
  2. Yazar: MELTEM TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENES DERTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nanoteknoloji, son yıllarda bilim dünyasında hızla gelişen ve geniş bir uygulama alanına sahip olan önemli bir teknoloji haline gelmiştir. Nanopartiküller, sahip oldukları özgün fizikokimyasal özellikler ve biyolojik aktiviteler sayesinde çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Nanopartikül üretilirken çeşitli indirgeyici kimyasalların kullanılması, toksik etkileri ve biyolojik zararları nedeni ile daha çevreci yaklaşımlar kullanılması gerek duyulmuştur. Yeşil sentez yönteminin çevre dostu olması, doğal kaynakları kullanması, düşük maliyetli olması, düşük toksisite göstermesi ve uygulanmasının kolay olması yönü ile birçok çalışmada kullanılan yaklaşım olarak tercih edilmiştir. Bu çalışmada antimikrobiyal, antiinflamatuar, antiseptik gibi çeşitli özelliklere sahip Cotinus Coggygria (Duman ağacı) ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemi ile gümüş nanopartikül (AgNP) üretimini gerçekleştirmek, üretilen nanopartiküllerin karakterizasyonunu yapmak ve biyoteknolojik potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Üretilen gümüş nanopartiküller Ultra Viyole Görünür Bölge Spektrokopisi (UV-Vis), Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM), Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi (EDX), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Termal analiz, X-Işını Difraktometresi (XRD) ve Zeta potansiyeli analiz cihazları kullanılarak karakterize edilmiştir. AgNP'ler boyut analizi için TEM verileri incelendiğinde nanopartiküller üretildiği ve boyutlarının 10-12 nm aralığında olduğu ve EDX analizindeki görüntülerde de AgNP tespit edilmiştir. UV-Vis analizinde ise 417,5 nm dalga boyunda absorbans verdiği gözlenmiştir. FTIR analizi ile indirgemeden sorumlu fonksiyonel gruplar ve XRD analizleri ile de kristal yapı tespit edilmiştir. Zeta potansiyel değeri -24,2 mV olduğu ve PdI değeri ise 0,298 olarak bulunmuştur. Ayrıca nanopartiküllerin antibakteriyel özelliği olduğu tespit edilmiş ve AgNP'ler bakterilere karşı farklı konsantrasyonlarda farklı inhibisyon zon çapına sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen karakterizasyon sonuçlarına göre yeşil sentez yöntemi ile bitki ekstraktı kullanılarak gümüş nanopartiküllerin başarılı bir şekilde üretilebildiğini kanıtlar niteliktedir. Yeşil sentez ile üretilen AgNP'ler, etkin ve güvenilir çözümler sunarlar. Bunlar; yeni antimikrobiyal ajanlar, antiviral ve antikanser tedavisinde, biyomalzeme ve tıbbi cihaz kaplamalar, ilaç taşıma sistemleri, terapötik tanı ve tedavi, yara iyileşmesi, doku restorasyonu ve rejenerasyon malzemeleri, nanobiyorobotlar ve nanobiyo cihazlar geliştirilmesine katkıda bulunarak biyomedikal ve biyoteknoloji alanında çeşitli aktivitelerin modülasyonunda önemli bir rol oynarlar.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has become an important technology that has developed rapidly in the scientific world in recent years and has a wide range of applications. Nanoparticles are used in various fields thanks to their unique physicochemical properties and biological activities. When producing nanoparticles, it has become necessary to use more environmentally friendly approaches due to the use of various reducing chemicals, their toxic effects and biological damages. The green synthesis method has been preferred as the approach used in many studies because it is environmentally friendly, uses natural resources, has low cost, low toxicity and is easy to apply. In this study, it was aimed to produce silver nanoparticles (AgNP) by green synthesis method using Cotinus Coggygria (smoke tree) extract, which has various properties such as antimicrobial, anti-inflammatory and antiseptic, to characterize the nanoparticles produced and to determine their biotechnological potential. The silver nanoparticles produced were characterized using Ultra Violet Visible Region Spectroscopy (UV-Vis), Transmission Electron Microscopy (TEM), Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDX), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Thermal analysis, X-Ray Diffractometer (XRD) and Zeta potential analysis devices. When TEM data were examined for size analysis of AgNPs, it was found that nanoparticles were produced with sizes ranging from 10 to 12 nm, and AgNPs were also detected in the images obtained from EDX analysis. In UV-Vis analysis, it was observed that it gave absorbance at a wavelength of 417.5 nm. FTIR analysis revealed the functional groups responsible for reduction and XRD analysis revealed the crystal structure. The zeta potential value was found to be -24.2 mV and the PdI value was 0.298. In addition, the nanoparticles were found to have antibacterial properties and AgNPs were found to have different inhibition zone diameters at different concentrations against bacteria. According to the characterization results obtained, it is proved that silver nanoparticles can be successfully produced using plant extract by green synthesis method. AgNPs produced by green synthesis offer effective and reliable solutions. They play a significant role in modulating various activities in the fields of biomedicine and biotechnology by contributing to the development of novel antimicrobial agents, antiviral and anticancer therapies, biomaterials and medical device coatings, drug delivery systems, therapeutic diagnostics and treatments, wound healing, tissue repair and regeneration materials, as well as nanobiorobots and nanobiodevices.