Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsi sonucu önemi belirsiz atipi ve önemi belirsiz foliküler lezyon olan hastaların malignite riskini etkileyen faktörler
Factors affecting the risk of malignancy in patients with thyroid fine needle aspiration biopsy results and follicular lesions of undetermined significance
- Tez No: 960826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇATAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç; Tiroid nodülleri, çok sık tespit edilen lezyonlardır. Nodüllerin takibinin önemi malignite potansiyeli nedenlidir. Bethesda sınıflaması takip ve tedavi yaklaşımı için kullanılmaktadır. Ancak bethesda-3 nodüller takip ve tedavi yaklaşımı için en belirsiz kategoridir ve literatürde de görülmektedir ki belirgin heterojenlik mevcuttur. Merkezlerin hasta populasyonu, klinisyenlerin, radyologlar ve patologların tecrübesi, sevk alım kapasitesi de bu çeşitliliğin nedenlerindendir. Bu tez çalışmasının amacı, ince iğne aspirasyon biyopsisi sonucu“önemi belirsiz atipi / önemi belirsiz foliküler lezyon”(Bethesda III) olarak raporlanan tiroid nodüllerinde malignite riskini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu grubun yönetimine katkısunabilecek öngörü parametrelerinin ortaya konulması ve kendi hastanemizdeki veri sonuçlarının literatürle uyumluluğunun değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Metod; Çalışmamızda 31.12.2013-31.12.2023 tarihleri arasında tiroidektomi yapılmış hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Operasyon öncesinde ince iğne aspirasyon biyopsisi sonucu önemi belirsiz atipi/önemi belirsiz foliküler lezyon olan, 18-80 yaş aralığındaki, kronik böbrek, kronik karaciğer ve aktif enfektif hastalığı olmayan, hematolojik hastalığı, prednol kullanımı olmayan ve patolojik veri-spesmenleri yeterli olan hastalar ve nodülleri çalışmaya alınmıştır. Demografik özellikler, laboratuvar, ultrasonografi bulguları, patoloji verileri, ek hastalık varlığı, tiroid tedavi süreçleri değerlendirilip kayıt altına alınmıştır. Bulgular; Çalışmaya önemi belirsiz atipi/önemi belirsiz foliküler lezyon sonucu ve devamında tiroidektomi öyküsü olan çalışma kapsamına uygun 336 nodül belirlenmiştir. Hastaların 288'i kadın ve 48'i erkekti. Ortalama yaşları 48,6±11,7 yıl olarak bulunmuştur. Daha genç yaşlar ve
Özet (Çeviri)
Aim; Thyroid nodules are among the most frequently detected lesions. The importance of their follow-up lies in their malignant potential. The Bethesda classification is commonly used to guide follow-up and treatment strategies. However, Bethesda category III nodules remain the most indeterminate group in terms of clinical management, and the literature demonstrates considerable heterogeneity in this category. Factors contributing to this variability include differences in patient populations, as well as the experience of clinicians, radiologists, and pathologists, and referral patterns across centers. The aim of this thesis is to identify the factors influencing the risk of malignancy in thyroid nodules reported as“atypia of undetermined significance/follicular lesion of undetermined significance”(Bethesda category III) on fine-needle aspiration biopsy. It also seeks to define predictive parameters that may contribute to the management of this group and to evaluate whether the data from our institution are consistent with findings reported in the literature. Methods; In our study, patients who underwent thyroidectomy between December 31, 2013, and December 31, 2023, were retrospectively reviewed. The study included patients aged 18–80 years whose preoperative fine-needle aspiration biopsy results were reported as atypia of undetermined significance/follicular lesion of undetermined significance (AUS/FLUS), who had no chronic renal disease, chronic liver disease, active infectious disease, hematological disorder, or corticosteroid (prednisolone) use, and whose pathological specimens were adequate for evaluation. Demographic characteristics, laboratory results, ultrasonographic findings, pathological data, comorbidities, and thyroid treatment processes were assessed and recorded. Results; A total of 336 nodules with an initial cytological diagnosis of atypia of undetermined significance/follicular lesion of undetermined significance (AUS/FLUS) and subsequent thyroidectomy were identified within the study cohort. Of the patients, 288 were female and 48 were male. The mean age was 48.6 ± 11.7 years. Younger age and