Systems biomedicine and network biology approaches to unveil prognostic biomarkers and candidate repositioned therapeutics for endometriosis
Endometriozis için sistem biyotıp ve ağ biyolojisi yaklaşımları ile prognostik biyobelirteçlerin ve yeniden konumlandırılmış terapötik adayların belirlenmesi
  1. Tez No: 960835
  2. Yazar: FADİME DİLŞAD TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Endometriozis, dünya genelinde yaygın olarak görülen ve kesin bir tıbbi tedavisi bulunmayan jinekolojik bir hastalıktır. Klinik olarak, dismenore, disparoni ve kronik pelvik ağrı gibi semptomlar genellikle hormonal tedaviler ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ile yönetilirken, tanı ve tedavide altın standart laparoskopidir. Hastalığın patogenezi tam olarak aydınlatılamamış olsa da retrograd menstruasyon gibi çeşitli teoriler öne sürülmüştür. Bu çalışma, endometriozisten etkilenen bireyler için sonuçları iyileştirmeye yönelik yeni bir terapötik yaklaşımı araştırmayı amaçlamaktadır. Altı farklı endometriyal dokuya ait transkriptom düzeyindeki gen ekspresyonu verileri Gene Expression Omnibus (GEO) veritabanından elde edilmiş ve farklı şekilde ifade edilen genlerin (DEG'ler) belirlenmesi amacıyla GEO2R aracı kullanılarak analiz edilmiştir. DEG'ler etrafında, transkripsiyon faktörleri (TF'ler), protein-protein etkileşimleri (PPI'lar), ve miRNA'ları içeren üç katmanlı bir biyolojik ağ Cytoscape programı kullanılarak oluşturulmuştur. İmza niteliğindeki hub genlerin ekspresyon seviyeleri, in silico ilaç yeniden konumlandırma analizleri için girdi olarak kullanılmıştır. Tarama yapılan 50 yeniden konumlandırılmış ilaç adayı arasından flutikazon propiyonat, pirimetamin ve manumisin A isimli üç ilaç potansiyel tedavi adayı olarak öne çıkmıştır. Bu ilaçlarla hub proteinler arasındaki etkileşimler moleküler kenetlenme analiziyle doğrulanmıştır. Ayrıca, imza hub genlerin prognostik değeri temel bileşen analizi (PCA) ve sağkalım analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a prevalent gynecological disorder worldwide with no definitive medical cure. Clinically, symptoms such as dysmenorrhea, dyspareunia, and chronic pelvic pain are typically managed using hormonal therapies and non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), while laparoscopy remains the gold standard for diagnosis and treatment. Although its pathogenesis is not fully understood, several theories, including retrograde menstruation, have been proposed. This study aims to explore a novel therapeutic approach to improve outcomes for individuals affected by endometriosis. Transcriptome-level gene expression data from six endometrial tissue datasets were obtained from the Gene Expression Omnibus (GEO) and analyzed using the GEO2R tool to identify differentially expressed genes (DEGs). A three-layered biological network—comprising transcription factors (TFs), protein–protein interactions (PPIs), and microRNAs (miRNAs)—was constructed around the DEGs via Cytoscape. Expression levels of signature hub genes were used as input for in silico drug repositioning. Out of 50 screened candidate repositioned drugs, three drugs—fluticasone propionate, pyrimethamine, and manumycin A—showed potential as therapeutic candidates. Molecular docking analysis was employed to validate the interactions between hub proteins and these drug candidates. Furthermore, the prognostic value of the signature hub genes was assessed using principal component analysis (PCA) and survival analysis.