Assessment framework of economic sustainability for current housing stock: case of Türkiye
Mevcut konut stoğu için ekonomik sürdürülebilirlik değerlendirme çerçevesi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 960852
  2. Yazar: MERVE ÇÖVÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, uluslar için sağlıklı bir konut stoğu ve piyasası gerektirir. Ancak ekonomik koşullar özellikle Türkiye'de konut sektöründe büyük engeller oluşturmaktadır. Sürdürülebilirliğin ölçülebilir olmasını sağlamak için sürdürülebilirlik göstergelerinin kullanımı ve etkilerinin değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, konut stoğunda ekonomik sürdürülebilirlik için bir çerçeve oluşturmayı, temel göstergeleri belirlemeyi ve önceliklendirmeyi ve özellikle mevcut konut stoğu ve gayrimenkul bağlamında ekonomik sürdürülebilirliğin ölçülebilmesi için literatürden belirli göstergeleri derleyerek bir veri tabanı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla birincil temalar geliştirmek ve bu temalarla ilişkili çözüm kategorilerini belirlemek ve belirlenen sorunları ele almak için potansiyel alanları belirtmek çok önemlidir. Sorunu öngördükten sonra, önce sistematik literatür taraması yapılmış ve konut stoğu için kapsamlı bir ekonomik sürdürülebilirlik göstergeleri listesi derlemek için seçilmiş çalışmalardan yararlanılmıştır. İkinci olarak, literatür taraması yoluyla derlenen ekonomik sürdürülebilirlik göstergelerini uzmanlar tarafından değerlendirildiği şekilde önem ve önceliklerine göre sıralamak ve yanıtlarını istatistiksel olarak analiz etmek için Delphi anketi yapılmıştır. Konut stoğunda ekonomik sürdürülebilirliğe ulaşmak için hükümet, finans kuruluşları, topluluk, emlak piyasası ve özel sektörü içeren koordineli bir yaklaşım esastır. Hükümet ipotek oranlarını, enflasyonu ve altyapı gelişimini düzenleyen politikalar uygulamalı, finans kuruluşları ise uygun fiyatlı konut finansmanı seçenekleri sağlamalıdır. Topluluk, sürdürülebilir konut girişimlerini desteklemede önemli bir rol oynar ve emlak piyasası istikrarı sağlamak için talebe uyum sağlamalıdır. Özel sektör, özellikle uygun teknoloji ve konut kalitesinde inovasyonu teşvik ederek uygunluğu ve verimliliği iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu sektörler birlikte, gelecek nesillere fayda sağlayan istikrarlı ve sürdürülebilir bir konut piyasası yaratabilir. Ancak sonuçlar, hükümetin, finans kuruluşlarının ve emlak piyasasının ekonomik sürdürülebilirliği sağlamada kritik roller oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development requires a healthy housing stock and market for nations. However, economic conditions pose major obstacles in the housing sector particularly in Türkiye. In order to ensure that sustainability is measurable, use of sustainability indicators and evaluation of their impacts are gaining importance. This study aims to create a framework for economic sustainability in the housing stock, identifying and prioritizing key indicators and creating a database by compiling certain indicators from the literature so that economic sustainability can be measured, particularly in the context of current housing stock and real estate. For the aim developing primary themes and identifying solution categories associated with these themes, and indicating potential areas for addressing the identified issues is crucial. After predicting the problem, first systematic literature review was conducted and selected studies were utilized to compile a comprehensive list of economic sustainability indicators for the housing stock. Secondly, Delphi survey was conducted to rank the economic sustainability indicators, which were compiled through the literature review, according to their importance and priority as assessed by experts, and to statistically analyze their responses. In order to achieve economic sustainability in housing stock, a coordinated approach involving the government, financial institutions, community, real estate market, and private sector is essential. The government must implement policies that regulate mortgage rates, inflation, and infrastructure development, while financial institutions should provide affordable housing finance options. Community plays a key role in supporting sustainable housing initiatives, and the real estate market must adapt to demand to ensure stability. Private sector can drive innovation, particularly in appropriate technology and housing quality, helping to improve affordability and efficiency. Together, these sectors can foster a stable, sustainable housing market that benefits future generations. However, the results suggest that government, financial institutions and real estate market play critical roles in ensuring economic sustainability.