Apiterapik bileşenler içeren yara örtülerinin 3B baskı yöntemiyle üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of wound dressings containing apitherapic components by 3D printing method
  1. Tez No: 960851
  2. Yazar: CİHAN ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME ERARSLAN, PROF. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Apiterapi, arı ürünlerinin kullanımını içeren geleneksel bir tedavi şekli olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda modern yara tedavilerinde doğal ve biyouyumlu ajanlara artan ilgiyle birlikte arı ürünleri yeniden dikkat çekmektedir. Enfeksiyonların önlenmesi, doku yenilenmesinin desteklenmesi ve biyolojik sistemlerle uyumlu çalışmaları sayesinde, bu tür doğal bileşenlerin yara örtülerinde kullanımı büyük önem kazanmıştır. Ancak arı zehri (AZ) ve propolis (Ps) gibi apiterapik ajanların 3B baskı metodu kullanılarak fonksiyonel yara örtülerine dönüştürülmesi konusunda literatürde sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada, %3,44 (w/w) AZ veya %3,44 (w/w) Ps içeren %18 (ağılıkça) PVA bazlı çözeltiler hazırlanmış ve bu çözeltiler kullanılarak 3B yazıcı ile yara örtüleri üretilmiştir. Elde edilen yara örtülerinin karakterizasyonu çekme testi, FT-IR, optik mikroskop, FE-SEM, in vitro salım profili, XRD, sitotoksisite ve antibakteriyel testler ile kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Mekanik testler, PVA/Ps'nin PVA/AZ'ye oranla elastik modülde belirgin bir artış sağladığını göstermiştir. Diğer yandan her iki ajan da uzama oranında düşüşe neden olmuştur. In vitro salım testlerinde ise hem AZ hem de Ps için hızlı bir başlangıç salımı sonrası kontrollü ve sürekli bir ilaç salım profili gözlemlenmiştir. Sitotoksisite testi sonucunda, yara örtülerinin biyouyumlu olduğu ve hücre canlılık oranlarının %81 ila %86 arasında kaldığı belirlenmiştir. Antibakteriyel etkinlik testlerinde ise, PVA/AZ ve PVA/Ps yara örtüleri S. aureus üzerinde güçlü bir inhibisyon etkisi gösterirken, E. coli'ye karşı daha sınırlı etkiler göstermişlerdir. Bu sonuçlar doğrultusunda, PVA/AZ ve PVA/Ps yara örtülerinin yara tedavilerde biyouyumlu ve fonksiyonel birer biyomateryal adayı olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir. Ayrıca çalışma, yara örtüsü tasarımında uygun malzeme kombinasyonlarının ve baskı parametrelerinin belirlenmesinde literatüre katkı sunabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Apitherapy is known as a traditional treatment involving the use of bee products. In recent years, bee products have gained renewed attention with the growing interest in natural and biocompatible agents in modern wound treatments. Thanks to their ability to prevent infections, promote tissue regeneration and work in harmony with biological systems, the use of such natural ingredients in wound dressings has gained great importance. However, there are limited studies in the literature on the conversion of apitherapeutic agents such as bee venom (AZ) and propolis (Ps) into functional wound dressings using 3D printing method. In this study, 18 wt% PVA based solutions containing either 3.44% (w/w) BV or 3.44% (w/w) Ps were formulated and utilized for the fabrication of wound dressings through 3D printing. The resulting dressings were comprehensively characterized using mechanical testing, FT-IR, optical microscopy, FE-SEM, in vitro release profile, XRD, cytotoxicity assays, and antibacterial test. Mechanical analyses demonstrated that the PVA/Ps formulation exhibited a notable increase in elastic modulus compared to PVA/BV, while both additives led to a decrease in elongation at break. Release studies revealed an initial burst release followed by a controlled and sustained drug release profile for both BV and Ps. Cytotoxicity assessments confirmed the biocompatibility of the dressings, with cell viability ranging between 81% and 86%. Antibacterial tests indicated that both PVA/BV and PVA/Ps dressings exhibited pronounced inhibitory activity against Staphylococcus aureus, whereas their effects against Escherichia coli were comparatively limited. Collectively, the findings suggest that PVA/BV and PVA/Ps wound dressings hold promise as biocompatible and functional biomaterial candidates for wound healing applications. Moreover, this study provides valuable insight into the optimization of material compositions and printing parameters in the context of advanced wound dressing design.