Çinko piriton (ZnPT)'nin antibakteriyal ve sitogenetik etkilerinin belirlenmesi
Determination of the antibacterial and cytogenetic effects of zinc pyrithione (ZnPT)
- Tez No: 960853
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL UĞRAŞ, DOÇ. DR. PINAR GÖÇ RASGELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Çinko Piriton (ZnPT)'nin antibakteriyal ve sitogenetik etkileri incelenmiştir. Antibakteriyal etkinlik, disk difüzyon yöntemi ile Staphylococcus aureus, Acinetobacter baumannii ve Klebsiella pneumoniae suşları üzerinde test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda, her mikroorganizma için Minimal İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) belirlenmiştir. S. aureus için MİK değeri 0,03 mg/ml, A. baumannii için 0,47 mg/ml ve K. pneumoniae için 0,12 mg/ml olarak konsantrasyon hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, ZnPT'nin antibakteriyal etkisinin konsantrasyona bağlı olarak değiştiğini ve her bir suşa karşı farklı etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sitogenetik çalışmalarda, Allium cepa kök hücreleri kullanılarak kromozomal anormallikler ve mitotik indeks (MI) yüzdesi incelenmiştir. ZnPT'nin farklı konsantrasyonlarından (0,007 mg/ml, 0,03 mg/ml, 0,12 mg/ml, 0,47 mg/ml ve 0,94 mg/ml) elde edilen veriler, negatif kontrolle karşılaştırıldığında, A. cepa kök meristem hücrelerinde konsantrasyon arttıkça mitotik anormalliğin arttığı belirlenmiştir. Mitotik anormallikler arasından C-mitoz ve düzensiz metafaz en fazla görülen anormalliklerdir. ZnPT'nin A. cepa kök ucu hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi değerlendirildiğinde, konsantrasyon artışı işe birlikte mitotik indeks yüzdesinde azalma meydana geldiği tespit edilmiştir. Çalışma sonucu elde edilen verilere göre ZnPT'nin genotoksik bir etkiye sahip olmadığı, ancak yüksek konsantrasyonlarda sitotoksik etki meydana getirme potansiyeline sahip olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, antibacterial and cytogenetic effects of Zinc Pyrithione (ZnPT) were investigated. Antibacterial activity was tested on Staphylococcus aureus, Acinetobacter baumannii and Klebsiella pneumoniae strains by disk diffusion method. As a result of the tests, Minimal Inhibition Concentration (MIC) was determined for each microorganism. The MIC value was calculated as 0.03 mg/ml for S. aureus, 0.47 mg/ml for A. baumannii and 0.12 mg/ml for K. pneumoniae. These results reveal that the antibacterial effect of ZnPT varies depending on the concentration and shows different effects against each strain. In cytogenetic studies, chromosomal abnormalities and mitotic index (MI) percentage were examined using Allium cepa stem cells. When the data obtained from different concentrations of ZnPT (0.007 mg/ml, 0.03 mg/ml, 0.12 mg/ml, 0.47 mg/ml and 0.94 mg/ml) were compared with the negative control, it was determined that mitotic abnormality increased as the concentration increased in A. cepa root meristem cells. Among the mitotic abnormalities, C-mitosis and irregular metaphase were the most common abnormalities. When the cytotoxic effect of ZnPT on A. cepa root tip cells was evaluated, it was determined that the percentage of mitotic index decreased with increasing concentration. According to the data obtained from the study, it is thought that ZnPT does not have a genotoxic effect, but may have the potential to cause cytotoxic effects at high concentrations.