Olası kesintileri göz önünde bulunduran pompaj depolamalı HES ve yüzer GES ile entegre nükleer güç santralinin optimum teklif stratejisi
Optimal bidding strategy of integrated nuclear power plant with pumped storage HEP and floating SPP considering possible outages
- Tez No: 960869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DURUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İklim değişikliğinin etkisini çok daha fazla görmeye başladığımız şu günlerde, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim hızla artmakta olup özellikle rüzgâr ile güneş enerjisinin enerji üretimindeki payı giderek artmaktadır. Ancak yenilenebilir kaynakların kesintili yapısı nedeniyle geleneksel enerji santrallerinin rolü de önemini korumaktadır. Bu bağlamda, Nükleer Güç Santrali (NGS) baz kaynaklardan biri olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, bir Nükleer Güç Santrali (NGS) ile entegre Pompaj Depolamalı Hidroelektrik Santrali (PHES) ve Yüzer Güneş Enerjisi Santrali (Yüzer GES) sisteminin birlikte çalışması ele alınmıştır. NGS'den üretilen fazla enerji, PHES sisteminde pompaj amacıyla kullanılarak suyun alt rezervuardan üst rezervuara pompalanması, bu enerjinin depolanarak talebin yüksek olduğu yük anlarında şebekeye destek vermek için kullanılması modellenmiştir. Modelde; arazi tipi GES'lere göre daha verimli olduğu bilinen Yüzer GES'ler, PHES sisteminin alt ve üst rezervuarlarında yer alarak yenilenebilir enerji ile tesis üretimini artırırken, aynı zamanda suyun buharlaşmasını azaltarak su tasarrufu ile çevreci bir çözüm sunmuştur. Bu hibrit sistem, Türkiye'deki enerji piyasasında kullanılan gerçek elektrik fiyatları temel alınarak, Türkiye Enerji Piyasası İşletmecisi (EPİAŞ) tarafından alınan verilerle Gün Öncesi Piyasası (GÖP) ve Dengeleme Güç Piyasası (DGP) çerçevesinde değerlendirilmiş ve entegre edilen sistemin farklı mevsimsel etkiler altında etkinliği çeşitli vaka analizleriyle incelenmiştir. Ayrıca, NGS'nin 8 saatlik kesinti olasılığı dikkate alınarak sürdürülebilirlik analizleri ile planlı kesintiler olsa dahi PHES entegrasyonu sayesinde sistem güvenli kılınabilmektedir. Sonuç olarak, bu hibrit yapının hem yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonunu kolaylaştırdığı hem de sistem güvenilirliğini artırarak, enerji arz güvenliği sağladığı ve karbonsuzlaşma hedeflerine katkı sağladığı gösterilmektedir. Bu optimizasyon yaklaşımı ile işletme kârını maksimize eden sürdürülebilir bir enerji çözümü sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the effects of climate change become increasingly evident, the transition to renewable energy sources has been accelerating, with wind and solar energy playing a growing role in electricity generation. However, due to the intermittent nature of renewable sources, conventional power plants continue to maintain their importance in ensuring grid stability. In this context, Nuclear Power Plants (NPPs) stand out as a crucial baseload energy source. This study examines the integrated operation of a Nuclear Power Plant (NPP) with a Pumped Hydro Energy Storage (PHES) system and a Floating Solar Power Plant (Floating PV). The model considers the excess energy generated by the NPP to be used for pumping water from the lower reservoir to the upper reservoir in the PHES system, enabling energy storage and supporting the grid during peak demand periods. In this model, Floating PVs, known to be more efficient than land-based PVs, are installed on both the upper and lower reservoirs of the PHES system. This integration not only increases renewable energy generation within the facility but also minimizes water evaporation, offering an environmentally friendly solution through water conservation. The effectiveness of this hybrid energy system has been evaluated based on real electricity prices from the Turkish energy market. Data from the Turkish Energy Market Operator (EPİAŞ) have been utilized to assess the system's performance within the Day-Ahead Market (DAM) and the Balancing Power Market (BM). Various seasonal case studies have been conducted to analyze the operational efficiency of the integrated system under different conditions. Additionally, sustainability analyses have been performed by considering the possibility of an eight-hour planned outage of the NPP, demonstrating that the PHES integration ensures system reliability even during scheduled shutdowns. In conclusion, the proposed hybrid system facilitates the integration of renewable energy sources into the grid while enhancing system reliability, ensuring energy supply security, and contributing to decarbonization goals. Through this optimization-based approach, a sustainable energy solution is provided that maximizes operational profitability.