Tavuk (Gallus gallus domesticus) gastrointestinal sisteminde açlık ve tokluk durumlarına bağlı adipokin protein ifade profillerinin araştırılması
Investigation of Adipokine Protein Expression Profiles in the Gastrointestinal System of Chickens (Gallus gallus domesticus) in Response to Hunger and Satiety States
  1. Tez No: 960881
  2. Yazar: MARAL GHASSAN SALAHALDEEN ALTORMHALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tavukların (Gallus gallus domesticus) gastrointestinal sistem dokularında Chemerin, Asprosin ve Apelin adipokinlerinin ifadelenme düzeylerini, dağılımlarını protein profillerini detaylı bir şekilde incelemektir. Materyal Metot: Bu Çalışmada; adipokin ifadelenme düzeyleri üreme sistemini de etkilediğinden erkek dişi cinsiyetler kullanıldı. Her bir cinsiyet için 16'şar adet (8 aç, 8 tok) kesim ağırlıklarına ulaşmış ergin tavuğun (40-45 günlük 2-2,5 kg ağırlığında) gastrointestinal sistem organlarından proventriculus, ventriculus, duodenum, jejunum, ileum, secum'a ait dokular alındı. Dokular; proventriculus ventriculus'ta corpus kesimlerinden, duodenum'da pars descendens pars ascendens'ten, jejunum'da pars proximalis pars distalis'ten, ileum'da proximal distal kesimlerinden elde edildi. Kanatlılarda rectum fonksiyonel açıdan çok etkin rol üstelenen bir organ olmadığından çalışmaya dahil edilmedi. Alınacak olan bu dokularının histolojik immunohistokimyasal analizlerin gerçekleştirilmesi için %10 nötral formaldehit solüsyonuna alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to thoroughly examine the expression lels, distributions, and protein profiles of the adipokines Chemerin, Asprosin ve Apelin in the gastrointestinal system tissues of chickens (Gallus gallus domesticus). Material and Method: Since adipokine expression lels also affect the reproducti system, both male and female chickens were used in this study. A total of 16 adult chickens (8 fasting, 8 fed) per sex, which had reached slaughter weight (40-45 days old, 2-2.5 kg), were selected. Tissue samples were collected from the gastrointestinal organs, including the proventriculus, ventriculus, duodenum, jejunum, ileum, and ceacum. Specifically, tissue samples were obtained from the corpus sections of the proventriculus and ventriculus, the pars descendens and pars ascendens of the duodenum, the pars proximalis and pars distalis of the jejunum, and the proximal and distal sections of the ileum. Since the rectum does not play a significant functional role in poultry, it was not included in the study. the collected tissue samples were preserd in 10% neutral formaldehyde solution for histological and immunohistochemical analyses.