İş sağlığı ve güvenliğinde çeşitli mobil oyun tasarımları
Various mobile game designs in occupational health and safety
- Tez No: 960897
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği, sadece çalışanları değil, toplumun her kesimini etkileyen bir alandır. Sağlıklı ve güvenli bir hayat yaşamak için küçük yaştan itibaren toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu sözü edilen bilinçlendirmenin ilkokuldan başlaması iş güvenliği kültürünün temellerinin sağlam atılmasında daha da etkili olacaktır. Bu çalışmada ilkokul düzeyindeki çocukların iş güvenliği ile ilgili eğitim sürecini daha faydalı hale getirmek için oyunlaştırma yönteminden faydalanılmıştır. Teknoloji alanında meydana gelen gelişmeler ile eğitimde dijital oyunlaştırma yöntemi kullanımı artmıştır. Bu artışla birlikte oyunlaştırmanın eğitimdeki yararlı etkilerinden yola çıkarak Web 2.0 araçlarından Wordwall ile oyunlaştırılmış etkinlikler oluşturulmuştur. İlköğretim ikinci ve üçüncü sınıflar için hazırlanan etkinliklerde Hayat Bilgisi kitabının“Güvenli Hayat”ünitesinden yararlanılmıştır. Çalışmada oyunlaştırma, Web 2.0 kavramları tanımlanmış, daha önce yapılan çalışmalar belirtilmiş ve Wordwall ile etkinlik yapım aşamaları tek tek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, occupational health and safety is an area that affects not only employees but also all segments of society. In order to live a healthy and safe life, it is necessary to raise awareness of the society from an early age. Starting this awareness raising at primary school will be even more effective in laying the foundations of occupational safety culture. In this study, gamification method was used to make the education process of primary school children about occupational safety more useful. With the developments in the field of technology, the use of digital gamification method in education has increased. With this increase, based on the beneficial effects of gamification in education, gamified activities were created with Wordwall, one of the Web 2.0 tools. In the activities prepared for primary school second and third grades, the“Safe Life”unit of the Life Science book was utilized. In the study, the concepts of gamification and Web 2.0 were defined, previous studies were stated and the stages of making activities with Wordwall were discussed one by one.