İş Sağlığı Ve Güvenliğine Yönelik Geliştirilen Akıllı Telefon Uygulamalarının İncelenmesi
Examination of smartphone applications developed for occupational HEALTH and safety
- Tez No: 788603
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sonucunda ortaya çıkan akıllı teknolojiler sosyal ve iletişim amaçlı kullanımın yanısıra sağlık, beslenme, endüstri, sanat, turizm, spor, eğlence, ticaret, finans, eğitim gibi farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Akıllı teknolojilerin avantajları nedeniyle gelecek yüzyıllarda kullanım alanlarının genişleyebileceği ve daha sık kullanılabileceği öngörülmektedir. Akıllı teknolojiler taşınabilir olması, erişim kolaylığı sağlaması ve çeşitli içeriklerin üretilmesine imkân vermesi gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında iş sağlığı ve güvenliği alanında bugüne kadar geliştirilmiş Android ve İOS işletim sistemi ile uyumlu akıllı telefon uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada,“İş sağlığı ve güvenliği”,“İş Sağlığı ve Güvenliği”ve“iş sağlığı ve güvenliği”anahtar kelimeleri kullanılmış Apple Store ve Google Play Store mağazalarından arama yapılmıştır. Anahtar kelimelere göre Apple Store'da 230 uygulama, Google Play Store'da 574 ve toplamda 804 mobil uygulama çalışma kapsamına alınmıştır. Mobil uygulamalar Ocak-Nisan 2022 tarihlerinde incelenmiştir. İncelemeler sonucunda; anahtar kelimelere göre ortak/tekrarlı çıkan mobil aplikasyonlar, içeriği iş sağlığı ve güvenliği ile uyumlu olmayan uygulamalar, ücretli ve telefona indirildiğinde açılmayan uygulamalar, indirilme sayısı 500'den az olan uygulamalar araştırmadan dışlanmıştır. Sonuç olarak; iş sağlığı ve güvenliği ile doğrudan ilişkili Apple Store'da 25 uygulama, Google Play Store'da 37 uygulama saptanmış ve toplam 62 uygulama detaylı incelenmiştir. ISG Uyum, OSGBizleme, NBYS İBYS-Denetim Uygulaması gibi uygulamaların puanı 5.0'dır. Uygulamaların neredeyse tamamında ikinci dil seçeneği İngilizcedir. Uygulamalar, genellikle denetim, olay raporlama, mevzuat, eğitim, risk değerlendirme ile ilgili içerikleri barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Smart technologies that emerged as a result of the rapid development of technology are used in different sectors such as health, nutrition, industry, art, tourism, sports, entertainment, trade, finance, education, as well as social and communication purposes. Due to the advantages of smart technologies, it is predicted that the usage areas may expand and be used more frequently in the coming centuries. Smart technologies are preferred due to their features such as being portable, providing ease of access and enabling the production of various contents. In this thesis, it is aimed to examine the smartphone applications that are compatible with Android and IOS operating systems, which have been developed so far in the field of occupational health and safety. In the study, the keywords“Occupational health and safety”,“Occupational health and safety”and“occupational health and safety”were used and searches were made from Apple Store and Google Play Store stores. According to the keywords, 230 applications in the Apple Store, 574 mobile applications in the Google Play Store and a total of 804 mobile applications were included in the study. Mobile applications were examined in January-April 2022. As a result of the investigations; Mobile applications that are common/repeated according to keywords, applications whose content is not compatible with occupational health and safety, paid applications that do not open when downloaded to the phone, applications with less than 500 downloads were excluded from the research.As a result; 25 applications in the Apple Store and 37 applications in the Google Play Store, which are directly related to occupational health and safety, were determined and a total of 62 applications were examined in detail. Applications such as“ISG Uyum, OSGBizleme, NBYS IBYS-Control and Checks”have a score of 5.0. The second language option in almost all applications is English. Applications generally contain content related to auditing, incident reporting, legislation, training and risk assessment.