Sağkalım analizi ve Cox regresyon yöntemleri ile genç popülasyonda akut koroner sendromu risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors for acute coronary syndrome in a young population using survival analysis and Cox regression methods
  1. Tez No: 960912
  2. Yazar: BÜŞRA UZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN GÜRDAL, DOÇ. DR. BAYRAM ALİ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Sağkalım Analizi ve Cox Regresyon Yöntemleri ile Genç Popülasyonda Akut Koroner Sendromu Risk Faktörlerinin Belirlenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, 18-40 yaş aralığındaki genç yetişkinlerde akut koroner sendrom görülme sıklığını ve sağkalım süresi üzerindeki risk faktörlerini belirlemek, bu faktörlerin göreli etkilerini istatistiksel olarak değerlendirmektir. Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan çalışmada 0-40 yaş aralığında toplam 722 hastaya ait veriler analiz edilmiştir. Öncelikle tanımlayıcı istatistikler kullanılarak değişkenlerin temel özellikleri özetlenmiş, ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t-testi veya Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise ANOVA veya Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Risk faktörlerinin akut koroner sendrom gelişimi ve sağkalım üzerindeki etkileri Kaplan-Meier sağkalım analizi ve çok değişkenli Cox regresyon modeli ile değerlendirilmiştir. Model uyumu -2 Log Likelihood değeri ve Ki-kare testi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determining Risk Factors for Acute Coronary Syndrome in a Young Population using Survival Analysis and Cox Regression Methods Objective: The aim of this study was to determine the incidence of acute coronary syndrome and its risk factors affecting survival time in young adults aged 18-40 years, and to statistically evaluate the relative effects of these factors. Method: In this retrospectively designed study, data from a total of 722 patients aged 0-40 years were analyzed. First, descriptive statistics were used to summarize the basic characteristics of the variables. For comparisons between two groups, independent sample t-tests or Mann-Whitney U tests were applied, while for comparisons of three or more groups, ANOVA or Kruskal-Wallis tests were used. The effects of risk factors on acute coronary syndrome development and survival were evaluated using Kaplan-Meier survival analysis and a multivariate Cox regression model. Model fit was tested with the -2 Log Likelihood value and the Chi-square test.