Kadın voleybolcularda farklı dinlenme aralıklarındaki aktivasyon sonrası performans artırmanın unilateral sıçrama ve postural salınıma etkisi
The effect of post-activation performance enhancement at varying recovery intervals on unilateral jump and postural sway in female volleyball players
  1. Tez No: 960911
  2. Yazar: FATİH KARABEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Aktivasyon sonrası performans artırma (ASPA)'nın bir ön kondisyonlanma kasılmasını takiben kuvvet, güç veya hızda gelişim sağladığı öne sürülmüştür, ancak, postural performans üzerindeki etkisini araştıran çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kadın voleybolcularda farklı toparlanma aralıklarıyla uygulanan akut bir pliyometrik egzersizin unilateral counter-movement sıçrama (CMS) performansı ve postural salınım üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya ulusal düzeyde müsabakalara katılan 24 kadın voleybolcu (yaş: 20,83 ± 2,93 yıl; boy uzunluğu: 1,72 ± 0,18 m; vücut ağırlığı: 61,21 ± 11,77 kg; vücut kütle indeksi: 20,60 ± 2,67 kg/m2) katılmıştır. Katılımcılar unilateral CMS ve postural salınım değerlendirmeleri dominant ve non-dominant bacak olmak üzere referans durum ve dört dinlenme aralığında (2 dakika: R2, 4 dakika: R4, 6 dakika: R6 ve 8 dakika: R8) gerçekleştirilniştir. Bu değerlendirmeler, akut pliometrik kondisyonlanma aktivitesi olarak kullanılan 30 saniyelik tekrarlı dikey sıçrama (TDS-30) sonrasında gerçekleştirilmiştir. Sıçrama performansında kuvvet-zaman ve postural salınımda basınç merkezi temelli ölçümleri hesaplamak için bir kuvvet platformu kullanılmıştır. TDS-30 ölçümlerinde maksimum ve ortalama sıçrama yükseklikleri parametrelerinin orta ve iyi düzey arası güvenilirliğe sahip olduğu görülmüştür (sınıf içi korelasyon katsayısı = 0,62-0,83). Pliometrik uyaran sonucu ve unilateral CMS ve postural salınım değerlerinin dinlenme aralıklarına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. R8'in, her iki bacakta da sıçrama yüksekliği ve havada kalma süresi için en etkili dinlenme aralığı olduğu görülmüştür (p < 0,01). Unilateral postural performansta en iyi gelişimin (non-dominant bacakta daha belirgin) R6 koşulunda olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Bu bulgular, bir ASPA protokolü olarak TDS-30'un hem unilateral CMS performansı hem de postural kontrolü geliştirmedeki etkinliğini desteklemektedir. Uygulayıcılar, ASPA'nın faydalarını en üst düzeye çıkarmak için dinlenme aralıklarını belirli performans hedeflerine göre ayarlayabilir.
Özet (Çeviri)
Post-activation performance enhancement (PAPE) has been proposed to improve strength, power, or speed following a conditioning contraction, yet, few studies have investigated its impact on postural performance. This study aimed to examine the effects of an acute bout of plyometric exercise with varying recovery intervals on unilateral countermovement jump (CMJ) performance and postural sway in female volleyball players. Twenty-four national-level female volleyball players (age: 20.83 ± 2.93 years; height: 1.72 ± 0.18 m; body mass: 61.21 ± 11.77 kg; and body mass index: 20.60 ± 2.67 kg/m2) participated in the study. They conducted unilateral CMJ and postural sway assessments on both dominant and non-dominant legs under baseline conditions, as well as four recovery intervals (2 min: R2, 4 min: R4, 6 min, R6, and 8 min: R8). These assessments were performed following a 30 s repetitive vertical jump (RVJ-30) serving as an acute plyometric conditioning activity. A force plate was used to capture force–time measures of jumping performance, as well as center of pressure-derived metrics of postural sway. Maximum and mean jump heights during the RVJ-30 test demonstrated moderate-to-good interday reliability (intraclass correlation coefficient = 0.62–0.83). Significant differences in unilateral CMJ and postural sway metrics were observed across conditions following the plyometric stimulus. R8 was the most effective recovery interval for improving both jump height and flight time in both legs (p < 0.01). The greatest enhancement in unilateral postural performance was found in the R6 condition (p < 0.05), with more pronounced effects in the non-dominant leg. These findings support the effectiveness of the RVJ-30 as a PAPE protocol for enhancing both unilateral CMJ performance and postural control. Practitioners should adjust recovery intervals based on specific performance goals to maximize PAPE benefits.