Preterm bebeklerde damar yolu açma işlemi sırasında anne kalp sesi dinletilmesinin ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of listening to the mother's heart sound during vascular access in preterm infants on pain and comfort level
  1. Tez No: 960990
  2. Yazar: GAMZE KILIÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma preterm bebeklerde damar yolu açma işlemi sırasında anne kalp sesi dinletilmesinin ağrı ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanmıştır. Mart 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında özel bir hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla“Bebek İzlem Formu”,“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ)”ve“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS)”kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırmada prematüre bebeklerin tanıtıcı özellikleri ve sağlık durumlarına ilişkin özellikler açısında gruplar arasındaki fark anlamsız olup (p>0,05), homojen dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
he study was designed as a randomized controlled experiment to determine the effect of listening to the mother's heart sound during vascular access in preterm infants on pain and comfort level. The study was carried out in a private hospital's Neonatal Intensive Care Unit between June and November 2021. The data were collected with the“Baby Follow-up Form,”in which physiological parameters, pain, and comfort level were evaluated. The data were assessed following statistical methods in the SPSS 22.0 package program. In this study, the difference between the groups regarding premature babies' essential characteristics and health status was pointless (p>0.05) and showed a homogeneous distribution.