Veri analitiği ve makine öğrenmesi bir çelik üretim tesisinde uygulama
Applying data analytics and machine learning in a steel manufacturing facility
  1. Tez No: 961043
  2. Yazar: EZGİ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yapay zekanın daha da gelişimi ile beraber günümüzde veri analizi ve makine öğrenmesi oldukça önemli bir yere sahiptir. Analizler ve tahminler birçok sektörde yol gösterici olmuştur. Bu tez kapsamında hammadde olarak vasıflı çelik üretimi gerçekleştiren bir firmada, fabrikanın haddehane üretim alanında yuvarlak çelik malzeme üretimde çıkan hurda miktarının tahmini ve çelik malzeme içerinde yer alan elementlerin hurda miktarına etkisinin analizi makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilecektir. İlk aşamada toplanan veri setleri detaylı olarak analiz edilerek anlamlandırılacak, veriler eksik ve aykırı değerlerden uzaklaştırılacak, veri analizi, veri analitiği ve veri görselleştirme gerçekleştirilecektir. Seçilen makine öğrenmesi algoritmaları ile vasıflı çelik üretim tesisinin ikinci üretim operasyonu olan haddehane üretim alanındaki hurda miktarı tahmin edilecektir. Bu veriler ile eğitilen modeller yeni bir kalite, çap, kütük ebatı, elementlerin bulunma oranları kullanarak hurda miktarını tahmini gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu çalışma, üretim tesislerinde veri analizi ve makine öğrenmesi algoritmalarının kullanılması ile üretim süreçlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde kullanılması sağlayacak, üretim tesisinin diğer alanlarında da yeni xiii çalışmalar gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak, yeni bir yuvarlak malzemenin özellikleri için hurda miktarını tahmin edecek, müşteri termin sürelerinde daha da uyum sağlayacak ve diğer yandan anlamlı etkileri tespit edilen veriler ile hurda miktarı azaltmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Diğer yandan makine öğrenmesi algoritmalarını karşılaştırılması ile en iyi performansı gösteren algoritmanın seçilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the continued advancement of artificial intelligence, data analysis and machine learning have gained considerable importance. Analyses and predictions have become guiding forces in many industries. Within the scope of this thesis, machine learning algorithms will be used to estimate the scrap amount in the rolling mill production area of a high-quality steel manufacturing company, while also analyzing the impact of different elements on the scrap amount in steel materials. In the initial stage, the collected datasets will be thoroughly analyzed and cleaned to remove any missing or outlier values, followed by data visualization, analytics and analysis. The selected machine learning algorithms will be used to predict the scrap quantity in the rolling mill, which is the second production stage of the Highquality steel manufacturing process. Models trained on these datasets will estimate the scrap amount for new steel products based on parameters such as quality, diameter, billet size, and elemental composition. This work aims to improve the efficiency and effectiveness of production processes by employing data analysis and machine learning algorithms, opening the door to further studies in other areas of the manufacturing facility, predicting scrap amounts for new round steel materials, and helping reduce customer delivery times. Furthermore, significant data insights will be used to implement measures to reduce scrap, leading to more sustainable production practices. Additionally, the study involved comparing various machine learning algorithms to identify and select the one that delivers the best performance.