Medeni sûrelerde bazı öncelikler
Some priorities in civil surahs
  1. Tez No: 961042
  2. Yazar: BAYRAM CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada vahyin ışığında Medenî sûrelerde bazı öncelikli meseleler konusu ele alındı. Müslümanların kendi aralarındaki öncelikler, toplumun huzurunu bozulmasına karşı yapılması gereken öncelikler ve diğer din ve kültür müntesipleri arasındaki öncelikler olmak üzere üç bölüm üzerinde tafsilatlı bir şekilde çalışma yapıldı. Bu çalışmada vahyin indiği dönemle içinde yaşamış olduğumuz dönem üzerinde bir karşılaştırma yapılarak müslümanların hangi dönemde olursa olsun öncelikli meseleler üzerinde nasıl hareket etmeleri gerektiğine vurgu yapıldı. Bu çalışmada vahyin gölgesinde İslâm toplumunun sosyo-kültürel olarak inşa edildiği bir dönemde öncelikli olarak yapılması gereken meseleler üzerinde duruldu. Aynı coğrafyada yaşayan yabancı din ve kültür müntesipleriyle nasıl münasebet kurulması gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıca Mekke döneminde olmayıp Medine'de ortaya çıkan, Müslüman gibi görünen ama bu dini içten benimsemeyen münafıklar hakkında yapılması gereken önceliklere dikkat çekildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a research was carried out on the priority issues in the Madani surahs in the light of revelation. A detailed study was carried out on three sections: priorities among Muslims, priorities to be taken against disturbance of the peace of society, and priorities among followers of other religions and cultures. In this study, a comparison was made on both the period when the revelation was revealed and the period we lived in, and references were made to how Muslims should act on priority issues, regardless of the period. In this study, it was focused on the issues that should be done first in a period when the Islamic society was socio-culturally built in the shadow of revelation. A study was conducted on how to establish relations with foreign religious and cultural followers living in the same geography. In addition, the priorities that should be made about the hypocrites who appeared in Medina, not during the Meccan period, who pretended to be Muslims but did not sincerely adopt this religion, were discussed.