Membran biyoreaktör çıkışı düzenli depolama sızıntı suyunun yeşil oksidanların kullanıldığı fenton benzeri prosesler ile ileri arıtımı
Advanced treatment of membrane bioreactor effluent landfill leachate with fenton-like processes using green oxidants
- Tez No: 961053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, membran biyoreaktör çıkışı sızıntı sularının klasik Fenton prosesine alternatif olabilecek Fenton benzeri prosesler ile arıtılabilirliği araştırılmıştır. Fenton benzeri proseslerde son yıllarda yeşil oksidan olarak tercih edilmeye başlanan sodyum perkarbonat (PK) ve kalsiyum peroksit (KP), yeşil katalizör olarak da Fe+2 ve Fe+3 kullanılmıştır. Uygulan Fenton ve Fenton benzeri proseslerin performansı oksidan ve katalizör bazında karşılaştırılmıştır. Fenton ve Fenton benzeri proseslerde değişkenlerin prosesler üzerinde etkisi belirlenmiş ve en yüksek kirletici giderim verimine ulaşmak için en uygun proses parametreleri (başlangıç pH değeri, oksidan dozu, katalizör dozu ve reaksiyon süresi) geleneksel optimizasyon yöntemi uygulanarak belirlenmiştir. Her bir proses için optimum şartlarda birinci ve ikinci derece kinetik modeller uygulanmış ve reaksiyon hız sabitleri hesaplanmıştır. Yapılan optimizasyon çalışmaları sonunda hidrojen peroksit (HP)/Fe+2 prosesi için optimum koşullarda (pH=4, HP/kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ)=2, Fe+2/HP=0,45 ve reaksiyon süresi=15 dk.) KOİ ve UV254 giderim verimleri sırasıyla %83,5 ve %92,4'tür. HP/Fe+3 prosesi için optimum koşullarda (pH=4, HP/KOİ=2, Fe+3/HP=0,45 ve reaksiyon süresi=15 dk.) KOİ ve UV254 giderim verimleri sırasıyla %75,2 ve %84,3'tür. KP/Fe+2 prosesi ile optimum koşullarda (pH=4, HP/KOİ=2, Fe+2/HP=0,45, reaksiyon süresi =30 dk.) KOİ ve UV254 giderim verimleri sırasıyla %76,3 ve %82,7'dir. KP/Fe+3 prosesi ile optimum koşullarda (pH=4, HP/KOİ=2, Fe+3/HP=0,45, reaksiyon süresi=30 dk.) KOİ ve UV254 giderim verimleri sırasıyla %68,8 ve %77,7'dir. PK/Fe+2 prosesi ile optimum koşullarda (pH=4, HP/KOİ=1,5, Fe+2/HP=0,60, reaksiyon süresi=20 dk.) KOİ ve UV254 giderim verimleri sırasıyla %83,0 ve %89,8'dir. PK/Fe+3 prosesi ile optimum koşullarda (pH=4, HP/KOİ=1,5, Fe+3/HP=0,60, süre=20 dk.) KOİ ve UV254 giderim verimleri sırasıyla %81,8 ve %87,4'tür. Tez kapsamında elde edilen veriler doğrultusunda Fenton benzeri prosesler ile Fenton prosesine oranla daha düşük giderim verimleri elde edilmiş olsa da KOİ parametresi bazında KP/Fe+3 prosesi haricindeki tüm prosesler ile deşarj standartları sağlanmıştır. Tez kapsamında elde edilen sonuçlara göre Fenton prosesine alternatif olarak yeşil oksidan kullanımının proses verimliliği, uygulama kolaylığı ve çevresel etki bağlamında daha avantajlı olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the treatment of membrane bioreactor effluents with Fenton-like processes that can be an alternative to the classical Fenton process was investigated. In Fenton-like processes, sodium percarbonate (PC) and calcium peroxide (CP), which have been used as green oxidants in recent years, and Fe2+ and Fe3+ were used as green catalysts. The performance of the applied Fenton and Fenton-like processes was compared on the basis of the oxidant and catalyst. The effects of process variables on Fenton and Fenton-like processes were determined, and optimum process parameters (initial pH value, oxidant dose, catalyst dose, and reaction time) to achieve the highest pollutant removal efficiency were determined by applying the traditional optimization method. First and second- order kinetic models were applied under optimum conditions for each process, and reaction rate constants were calculated. As a result of the optimization studies, for the hydrogen peroxide (HP)/Fe2+ process under optimum conditions (pH=4, HP/chemical oxygen demand (COD)=2, Fe2+/HP=0.45, and reaction time=15 min), COD and UV254 removal efficiencies are 83.5% and 92.4%, respectively.For the HP/Fe3+ process under optimum conditions (pH=4, HP/COD=2, Fe3+/HP=0.45, and reaction time=15 min), COD and UV254 removal efficiencies are 75.2% and 84.3%, respectively. With the CP/Fe2+ process under optimum conditions (pH=4, HP/COD=2, Fe2+/HP=0.45, reaction time=30 min), COD and UV254 removal efficiencies are 76.3% and 82.7%, respectively. With the CP/Fe3+ process under optimum conditions (pH=4, HP/COD=2, Fe3+/HP=0.45, reaction time=30 min), COD and UV254 removal efficiencies are 68.8% and 77.7%, respectively. With the PC/Fe2+ process under optimum conditions (pH=4, HP/COD=1.5, Fe2+/HP=0.60, reaction time=20 min), COD and UV254 removal efficiencies are 83.0% and 89.8%, respectively. With the PC/Fe3+ process under optimum conditions (pH=4, HP/COD=1.5, Fe3+/HP=0.60, time=20 min), COD and UV254 removal efficiencies are 81.8% and 87.4%, respectively. According to the data obtained within the scope of the thesis, although lower removal efficiencies were obtained with Fenton-like processes compared to the Fenton process, discharge standards were achieved with all processes except the CP/Fe3+ process based on the COD parameter. According to the results obtained within the scope of the thesis, it is concluded that the use of green oxidants as an alternative to the Fenton process is more advantageous in terms of process efficiency, ease of application, and environmental impact.