Türk hukukunda veri sorumlusunun aydınlatma yükümlülüğü
The obligation of the data controller to provide information under Turkish law
- Tez No: 961080
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişen teknoloji ile bilgiye erişim kolay bir hale gelmiştir. Kişilere ilişkin bilgilerin özellikle de ticari hayatı yönettiği bu çağda veri mahremiyetinin korunması için dünyada birçok çalışmalar yapılmış ve yapılmaya da devam etmedir. Hukukumuzda da 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile veri mahremiyetine ilişkin önemli bir adım atılmıştır. Çalışmamız kapsamında ilgili kişinin, işlenen kişisel verileri hakkında bilgilendirilmesine ilişkin KVKK m. 10'da düzenlenen veri sorumlusunun aydınlatma yükümlülüğü incelenmiştir. İlk bölümde, aydınlatma yükümlülüğünün tanımı ve terminoloji sorunu, hukuki niteliği ve hukuki kaynaklarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, aydınlatma yükümlülüğünün kapsamı, istisnaları ve yerine getirilme usulünden bahsedilmiş ve son olarak aydınlatma yükümlülüğünün ihlal edilmesi durumunda hukuki sonuçlardan bahsedilerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As technology advances, access to information has become significantly easier. In an era where information about individuals plays a crucial role, particularly in governing commercial activities, extensive efforts have been undertaken worldwide to ensure data privacy, and such efforts continue to evolve. In Turkish law, a considerable step toward data privacy has been taken with the enactment of Law No. 6698 on the Protection of Personal Data (LPPD). Within the scope of this study, the obligation of the data controller to inform the data subject, as regulated under Article 10 of the LPPD, has been examined. In the first section, the definition of the obligation to inform, issues related to terminology, its legal nature, and legal foundations are discussed. The second section explores the scope, exceptions, and procedures for fulfilling such obligation. Finally, the study concludes by analyzing the legal consequences of a violation of the obligation to inform.